SZUKAJ W KATALOGU OPAC

2017-11-12 12:36:00

Biblioteka Główna - Galeria Pod Sową

Grudzień 2017 r.

Wystawa, zawiera między innymi dwa cykle prac:  "Awers i Rewers" oraz "Śląskie twarze wielorakie", ten drugi dotyka tematu górnictwa. Pochodzę z Jastrzębia-Zdroju, gdzie niemal każdy mieszkaniec jest z nim w większym bądź mniejszym stopniu powiązany. Tutaj, jak i na całym Śląsku dzieci już od przedszkola poznają górniczą historię swojego regionu i związane z nią symbole. W oczach mieszkańców terenów niezwiązanych kulturowo z górnictwem symbole te mogą być postrzegane jednak jako zbyt szablonowe i stereotypowe.

Moim zdaniem górniczą kulturę tworzą przede wszystkim ludzie. To jednostki tworzą symbole. Są to pracownicy kopalni – górnicy i pracownicy zarządu. To także żony górników, stanowiące nieodłączny element tej swoistej struktury. Symbol nabiera dla mnie znaczenia dopiero w połączeniu z wizerunkiem człowieka, stanowiącego podstawę tej kultury.

Wykonane przeze mnie grafiki to portrety ludzi związanych z pracą na kopalni. Wśród nich znajdują się górnicy, ich żony czy też pracownicy zarządu. Ich plastyczne i realistyczne twarze splatają się z surową i geometryczną strukturą węgla. Symbol i jednostka łączą się, nie stanowiąc już osobnych elementów. I dopiero to połączenie może stanowić spójną metaforę. Górnikiem, żoną górnika nie jest się tylko w godzinach pracy. Determinuje one wiele aspektów codziennego życia, jej ślady często wypisane są na twarzach związanych z nią ludzi.

Petrela Kuźmicka - jest absolwentką  Uniwersytetu Śląskiego - Wydziału Artystycznego w Cieszynie, kierunek grafika. Od najmłodszych lat, "zabawa ze sztuką" nie jest jej obca. Głównie specjalizuje się tworzeniem grafiki warsztatowej, którą ma przyjemność przedstawić na wystawie. Ponadto zajmuje się także, grafiką projektową, rysunkiem oraz malarstwem. W swoich pracach często nawiązuje do tematyki związanej ze Śląskiem, sztuką ludową, folklorem.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

2017-12-13