ODNOWA SŁOWA

Projekt ODNOWA SŁOWA zakłada organizację cyklu różnorodnych działań z zakresu animacji czytelniczej. Główną ideą działań o charakterze twórczym, pobudzającym wrażliwość twórczą, jest kreowanie zachowań czytelniczych użytkowników oraz zwiększenie obecności książki i literatury ze szczególnym naciskiem na poezję w życiu społecznym zarówno młodych jak i starszych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju.

Planowane działania są konsekwencją bardzo dużego zainteresowania projektem poetyckim SŁOWO NA NOWO, który Biblioteka realizowała w 2018 r. Chcemy ponownie zwrócić uwagę na poezję, jej wielowiekowe wartości oraz promowanie jej żywego przekazu.

W ramach projektu, który trwa od kwietnia do listopada 2019 r. przewidziano organizację następujących wydarzeń:

FLARFUJ Z PIOTREM MARECKIM – warsztaty literackie dla młodzieży, polegające na tworzeniu poezji flarf. Uczestnicy warsztatów do tworzenia własnych utworów poetyckich użyją wyszukiwarki Google, która stanie się swoistym generatorem tekstów. Warsztaty poprowadzi dr PIOTR MARECKI - kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Kultury Współczesnej w Instytucie Kultury UJ. Współtwórca i redaktor naczelny magazynu o nowej kulturze Ha!art, wydawca, organizator festiwali literackich i sesji naukowych.

POEZJA WSPÓŁCZESNA W PIGUŁCE – wykład dla młodzieży przybliżający najważniejsze zjawiska poetyckie po 1989 roku. Spotkanie ma zaznajomić młodych odbiorców literatury z najważniejszymi poetami „młodego” pokolenia, zaprezentować wartościowe teksty poetyckie. Wykład poprowadzi KRZYSZTOF SIWCZYK – poeta, współtwórca grupy poetyckiej Na Dziko, pracownik Instytutu Mikołowskiego, recenzent literacki.

LITERACKIE IGRASZKI Z MICHAŁEM RUSINKIEM – spotkanie adresowane do dorosłych czytelników poświęcone krótkiej formie poetyckiej jaką jest limeryk. Pisarz jest autorem zbioru zabawnych wierszy, w których rymuje m.in. o podróżach, o różnych miejscach i o sławnych ludziach. Podczas spotkania opowie o tradycji tego gatunku, jego typologii i zaprezentuje swoją twórczość. Michał Rusinek jest polskim literaturoznawcą, tłumaczem, pisarzem, autorem książek dla dorosłych i dzieci. Oprócz tworzenia poezji, zajmuje się pisaniem o retoryce, zagadnieniach związanych z poprawnością językową i literaturą.

MIĘDZY WIERSZAMI – spotkanie i cykl warsztatów z MACIEJEM SZCZAWIŃSKIM – publicystą, krytykiem literackim, który od wielu lat prezentuje poezję na antenie Radia Katowice, ocenia wiersze poetów współczesnych jak i te, które nadsyłają słuchacze. Spotkania warsztatowe adresowane do odbiorców w wieku 60+ połączone będą z oceną utworów oraz wyborem tekstów do audycji Poczta poetycka Macieja Szczawińskiego.

WIERSZE DO KOLOROWANIA – warsztaty z MICHAŁEM ZABŁOCKIM. Michał Zabłocki jest poetą, reżyserem, artystą Piwnicy pod Baranami, autorem Programu Rewolucji Poetyckiej MULTIPOEZJA.. Jet właścicielem firmy i fundacji Poemat. W ramach projektu odbędą się 2 spotkania: warsztaty poetyckie dla młodzieży oraz „Wiersze do kolorowania” – warsztaty dla dzieci w wieku 3-8 lat oparte na unikalnej formie wiersza białego.

POEZJA DO TORBY – inicjatywa polegająca na zakupie eko-toreb papierowych i nadrukowaniu na nich wierszy, które powstaną podczas warsztatów z MICHAŁEM ZABŁOCKIM. Torby będą rozdawane uczestnikom projektu oraz czytelniom biblioteki, którzy wypożyczać będą poezję. Inicjatywa ta ma zachęcić młodych ludzi do dzielenia się swoją twórczością z innymi.

WIECZÓR POEZJI – to przedsięwzięcie realizowane w Bibliotece od lat, cieszące się dużym zainteresowaniem i niezwykle pozytywnym odbiorem. W spotkaniu uczestniczyć będą poeci i twórcy związani z miastem i regionem. Są to przedstawiciele różnych pokoleń. W twórczości tych osób widoczne są różne doświadczenia poetyckie oraz różny sposób postrzegania rzeczywistości.

ODKURZAMY KLASYKÓW LIVE: Stanisław Grochowiak – wykład poświęcony twórczości Stanisława Grochowiaka – poety, dramatopisarza i publicysty. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na fanpage`u Biblioteki na Facebooku.

KOLORY SŁÓW – spotkanie i warsztaty ilustratorskie dla dzieci, podczas których zaprezentowane zostaną narzędzia ilustratora i różne plastyczne techniki. Dzieci wcielą się w rolę ilustratora i wykonają ilustrację do wybranego fragmentu wiersza, zaprojektują także ułożenie tekstu na stronie. Warsztaty poprowadzi MAŁGORZATA FLIS – ilustratorka tworząca ilustracje do książek dla dzieci, podręczników i wydawnictw muzycznych. Maluje obrazy inspirowane muzyką, ruchem i rytmem. Swoje prace malarskie prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

WIERSZE JAK MALOWANE – warsztaty literacko-artystyczne dla 5,6-latków polegające na tworzeniu ilustracji do wierszy dla dzieci. Uczestnicy warsztatów w twórczy sposób interpretować będą wiersze należące do kanonu poezji dziecięcej. Wybrane utwory poetyckie będą inspirować do udziału w twórczych zabawach.

 

Zapraszamy!

 

Projekt ODNOWA SŁOWA dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Lipiec 2019
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
2019-07-23
godz. 10:00
Mądrzy cyfrowi II edycja

Biblioteka Główna
ul. Wielkopolska 1a
23.07.2019. godz. 10:00 - 13:00

2019-07-23
godz. 17:30
Z rzeźbą na ty–warsztaty rękodzieła

Biblioteka Główna
ul. Wielkopolska 1a
23-25.07.2019 r. godz. 17:30

tel. (32) 473 10 77

NAJNOWSZE FILMY
 

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

 

Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa

 

Światowy Dzień Poezji

 

Koncert Noworoczny - 04.01.2019

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.4

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.3

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.2

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.1

 

Narodowe Czytanie pod Tężnią

 

70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.