Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Oferta dla szkół

Oferta dla szkół

PROPOZYCJE TEMATÓW LEKCJI BIBLIOTECZNYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ WYPOŻYCZALNIĘ LITERATURY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.

 

KLASY I-III

 

Książka na warsztacie

Jak powstaje papier?

Kto i gdzie wynalazł papier? Z czego powstaje? Jakie są technologie jego produkcji oraz jego zastosowanie? Czy z pozornie niepotrzebnych odpadków można wyprodukować papier? Odpowiedzi na te wszystkie pytania padną podczas warsztatów, które zabiorą uczestników w podróż po historii tego ważnego dla rozwoju cywilizacji materiału pisarskiego.

Jak powstaje książka?

Czy wiecie, jak wygląda proces powstawania książek? Poznacie drogę książki, która zaczyna się od momentu pojawienia się pomysłu, przez spisanie go, zilustrowanie, obróbkę cyfrową, aż po produkt finalny. Czy osoba niewidząca lub niesłysząca może być czytelnikiem? Czy ktoś z Was wie, jak wygląda maszyna  do pisania, albo prasa drukarska? I wreszcie, jak wyglądały książki, kiedy jeszcze nie wynaleziono papieru? Wszystkiego na ten temat dowiecie się podczas wizyty w Bibliotece.

Kto ilustruje moje bajki?

Na czym polega praca ilustratora? Jakie materiały wykorzystuje do przygotowania prac? W jakie narzędzia powinna być wyposażona? Czy każdy może zostać ilustratorem? Uczestnicy warsztatów poznają tajniki pracy artystów oraz sami będą mogli wczuć się w ich rolę tworząc ilustracje do ulubionych książek.

 

Literatura na warsztacie

Dlaczego warto czytać książki?

Jakie są zalety czytania książek? Czy obcowanie z literaturą może zredukować stres? Podczas spotkania w bibliotece inspirować będziemy do czytania najróżniejszych form książki od papierowych po e-booki, picturebooki czy audiobooki. Zastanowimy się po co ludzie czytają książki a także spróbujemy stworzyć profile czytelnicze zgodne z naszymi zainteresowaniami.

Ile prawdy jest w legendzie?

Kto i dlaczego tworzy legendy? Jak one powstają i co je łączy z baśniami? Podczas spotkania dokonamy analizy znanych legend i doszukiwać prawdy na podstawie materiałów źródłowych. Udział w warsztatach rozwinie kreatywność, umiejętność pracy w zespole oraz korzystania z wiedzy historycznej.

Po co bajce morał?

Czy bajki pisane są tylko dla dzieci i czego można się z nich nauczyć? Czy przesłania z nich płynące  pokazują uniwersalne zasady społeczne, obowiązujące zarówno w świecie dzieci, jak i dorosłych.  Podczas spotkania dowiemy się czym jest morał, kim jest bajkopisarz oraz spróbujemy stworzyć własnego bohatera literackiej historii.

Jak powstają wiersze?

Jak powstają wiersze oraz kto je tworzy? Jak wygląda warsztat poety? Ile słów trzeba znać aby napisać dobry wiersz? Czy wiersze rozśmieszają, a może wprawiają w zadumę? Podczas spotkania uczestnicy poznają twórczość polskich poetów a także spróbują stworzyć krótki wierszyki.

 

 

ABC komunikacji

Jak szybko można się komunikować?

Podczas warsztatów uczestnicy poznają korzyści płynące z zadawania pytań w sytuacji, gdy coś jest dla nich niejasne. Pytania pozwalają nam uniknąć nieporozumień i błędnych decyzji, a tym samym szybciej komunikować się. Zadawanie pytań to niezwykle ważna umiejętność, dzięki której możemy wyjaśnić to, co jest dla nas niejasne, nieprecyzyjne,          i skuteczniej działać w wielu sytuacjach.  Uczestnicy poznają różne rodzaje pytań pomagających wyjaśnić niejasności (pytania otwarte i zamknięte),  będą doskonalić umiejętność  słuchania ze zrozumieniem.

Jak kulturalnie prowadzić rozmowę?

Jak kulturalnie prowadzić rozmowę? Jak zadawać pytania tak, by uzyskać jak najciekawsze odpowiedzi? Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się co pomaga a co przeszkadza w prowadzeniu rozmowy. Będziemy odkrywać Złote Zasady Dobrej Rozmowy i zapisywać je aby posłużyły wszystkim jako wskazówka na przyszłość.

Jak opowiedzieć ciekawą historię?

Jak w jasny i emocjonujący sposób opowiedzieć komuś historię? Podczas spotkania wcielimy się w role opowiadaczy, będziemy tworzyć mapy opowieści oraz tworzyć listę niezbędnych elementów do zbudowania opowiadania.

 

Grywalizacja

Wyprawa na Marsa – wyprawa z książką w kosmos

Jeśli pasjonuje Was kosmos? Obserwujecie gwiazdy a waszym marzeniem jest kosmiczna wyprawa to koniecznie musicie nas odwiedzić. Podczas gry literackiej poszerzyć wiedzę astronomiczną, poznacie kosmiczne ciekawostki i odnajdziecie odpowiedzi na pytania dotyczące najodleglejszych galaktyk.

Rymobranie – wyprawa w krainę poezji dziecięcej

Prawdziwa gratka dla miłośników poezji. Podczas literackiej wyprawy będziemy tworzyć rymy, poznawać wiersze i ich autorów, a przede wszystkim znakomicie się bawić.

 

Obudź w sobie kreatywność

Jak wpaść na świetny pomysł?

Czym jest twórcze myślenie? Czy oryginalne pomysły są domeną geniuszy? Podczas spotkania wyruszymy na wyprawę w poszukiwaniu świetnych pomysłów, podczas której doświadczymy płynności myślenia i kreatywności w rozwiązywaniu problemów.

Jak szybko zapamiętać nowe słowa?

Obce lub trudne słowa niekiedy trudno zapamiętać. Tymczasem szybkie i skuteczne zapamiętywanie opiera się na umiejętnym wykorzystaniu wyobraźni i zabawie w tworzenie ciekawych skojarzeń. Podczas spotkania zaprezentujemy jedną z prostszych technik szybkiego zapamiętywania nowo poznanych słów jaką jest mnemotechnika Spinacze.

Po co myślom mapa?

Czy tworzenie mapy myśli wpływa na szybkość procesu uczenia się i zapamiętywania? Podczas spotkania uczestnicy poznają tajniki tworzenia map myśli oraz trenować będą umiejętność kategoryzowania oraz czytania ze zrozumienie i selekcjonowania najważniejszych informacji z tekstu.

Jak się uczyć koncentracji uwagi?

Czy zdarzają się Wam problemy z koncentracją? Jaki wpływ na nasze działania mają myśli i emocje? Podczas spotkania kształtować będziemy umiejętności i kompetencje poznawczo-mentalne. Wykonamy ćwiczenia wpływające na koncentrację wzrokową, słuchową i dotykową oraz zaprezentujemy narzędzia ułatwiające koncentrację.

 

Klasy IV-VIII

Książka na warsztacie

Od glinianej tabliczki do ebooka – historia książki w pigułce

Jak wyglądałby świat bez książki? Czy możecie sobie wyobrazić miejsce, w którym książki były uwięzione? Zapraszamy Was w podróż po historii książki, od jej najdawniejszych dziejów, aż po współczesne formy przekazu.  Podczas spotkania każdy uczestnik – wykorzystując różne techniki, a przede wszystkim wyobraźnię – będzie miał możliwość zaprojektowania swojej własnej książki.

Asymetria książki – opowieść o różnorodnych formach książki

Książka „badana” będzie przez pryzmat formy, historii i zawartości. Uczestnicy odkryją tytułową asymetrię poprzez poznanie odmiennych typów form książki np. interaktywną, artystyczną i w nowoczesnej formie e-booka. Zaprezentowane zostaną nowoczesne technologie i media, które pełnią rolę efektywnych środków współczesnej komunikacji. Odkryjemy książkę jako atrakcyjną alternatywę dla stereotypowych form aktywności propagowanych przez kulturę masową.

 

Literatura na warsztacie

Dlaczego warto czytać książki?

Jakie są zalety czytania książek? Czy obcowanie z literaturą może zredukować stres? Podczas spotkania w bibliotece inspirować będziemy do czytania najróżniejszych form książki od papierowych po e-booki, picturebooki czy audiobooki. Zastanowimy się po co ludzie czytają książki a także spróbujemy stworzyć profile czytelnicze zgodne z naszymi zainteresowaniami.

Komiks czy książka obrazkowa?

Komiks jest doskonałym narzędziem   do analizowania postaci, charakterystyki, czy powtórki. Podczas warsztatów uczestnicy poznają definicję komiksu oraz powieści komiksowej.  Praca z tekstem umożliwi lepsze poznanie języka komiksu. Korzystając z zasobów biblioteki uczestnicy będą mogli również zapoznać się z najbardziej popularnymi i kultowymi komiksami, a później uruchomić wyobraźnię i narysować własne, nieszablonowe historie.

 

ABC komunikacji

Jak stworzyć zgrany zespół?

W życiu codziennym coraz częściej wymagana jest umiejętność pracy w zespole.  Dzięki współpracy  zadania wykonuje się łatwiej i wydajniej.  Jednak wspólne działanie nie zawsze jest proste, ponieważ wymaga zaufania, zaangażowania i odpowiedzialności. Jak usprawnić pracę w grupie? Jak wesprzeć zespół w efektywnym osiąganiu wspólnego celu? Porozmawiamy o relacjach i współpracy. Zastanowimy się też jak wyeliminować czynniki, które zagrażają zgraniu zespołu. 

Jak skutecznie działać w zespole?

Chcecie poznać swój zespołowy potencjał? Eksperymentować i rozwijać swoją kreatywność? Do tego potrzebny jest trening wspólnego działania i ćwiczenia grupowe.  Razem zastanowimy się nad tym, czym jest współpraca,  a podsumowaniem  warsztatów  będzie stworzenie wspólnego kodeksu skutecznej pracy w zespole. 

Jakie są moje mocne i słabe strony?

Czy każdy z nas musi być taki sam? A może wszyscy jesteśmy wyjątkowi? W jaki sposób można odkryć swój talent? Co to właściwie są mocne i słabe strony? Przeanalizujemy biografie sławnych osób w poszukiwaniu definicji sukcesu. Odkryjemy pasje i talenty naszejgrupy.

Grywalizacja

Ekobohater – ekologiczna rozgrywka w Bibliotece

Zostań Ekobohaterem i daj się wciągnąć w ekologiczną rozgrywkę w Bibliotece. Poznamy zachowania proekologiczne oraz kształtować nawyki sprzyjające naszej planecie. To będzie wyjątkowo klimatyczne spotkanie w którym towarzyszyć nam będzie literatura.

Fantastyczne światy – gra literacka

Należycie do #TeamKrasnoludy a może #TeamElfy? Być może Waszym ukochanym bohaterem jest Hobbit? Fantastyczne światy stoją dla Was otworem a przewodnikiem do nich jest książka. Podczas gry poznamy literaturę fanatstyczną, jej twórców oraz najpopularniejszych twórców.

 

Obudź w sobie kreatywność

Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Chcecie dowiedzieć się jak dobrze zaplanować naukę? Czym jest efektywne uczenie się        i zapamiętywanie? Poznacie m. in. technikę Pomodoro, zmierzycie się z też problemem braku koncentracji. Mamy również  inne sposoby na ułatwienie sobie nauki konkretnych zagadnień i większych części materiału. Przekonacie się, że nauka może być przyjemnością!

Jak mogę kierować swoją uwagę?

Czy możemy przestać o czymś myśleć? Czy myśli są równoznaczne z prawdą i są zawsze racjonalne? Jak zachować spokój w trudnych sytuacjach? Między innymi kierując swoją uwagę do „tu i teraz”. Podczas warsztatu poznacie przykładowe ćwiczenia z treningu uważności. „Mindfulness” oznacza umiejętność skierowania uwagi na to, co dzieje się w danej chwili, zarówno wokół nas, jak i w naszym ciele oraz umyśle. Tej umiejętności można i warto się nauczyć, gdyż niesie ze sobą wiele korzyści.

Po co myślom mapa?

Czy tworzenie mapy myśli wpływa na szybkość procesu uczenia się i zapamiętywania? Podczas spotkania uczestnicy poznają tajniki tworzenia map myśli oraz trenować będą umiejętność kategoryzowania oraz czytania ze zrozumienie i selekcjonowania najważniejszych informacji z tekstu.

Ile pomysłów mieści się w głowie?

W jakich sytuacjach może być przydatne twórcze myślenie? Czy wyobraźnię można gimnastykować? Czy każdy może być pomysłowy? Podczas warsztatów uczestnicy będą ćwiczyli trzy podstawowe cechy kreatywności takie, jak: giętkość myślenia, oryginalność oraz twórcze rozwiązywanie problemów.

 

Lekcje o mieście – warsztaty i lekcje dotyczące historii miasta i jego mieszkańców.

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68