Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Oferta dla szkół

Oferta dla szkół

PROPOZYCJE TEMATÓW LEKCJI BIBLIOTECZNYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ WYPOŻYCZALNIĘ LITERATURY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.

 

Głównym celem zajęć i warsztatów organizowanych przez Wypożyczalnię, jest propagowanie akcji głośnego czytania, oraz promocja książki i literatury w szerokim tego słowa znaczeniu. Oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych. Wszystkie działania mają na celu motywowanie dzieci do kontaktu z książką i wyrobienie u nich nawyku czytania. Są to bardzo istotne narzędzia procesu wychowawczego wzbogacającego wiedzę młodego człowieka o otaczającym go świecie i wpływające na rozwój zainteresowań.

Wybrane tematy lekcji proponowanych przez Wypożyczalnię:

 1. Szkiełko i oko – lekcje literackie

Rok 2022 jest rokiem niezwykłym. Dokładnie 200 lat temu Adam Mickiewicz po raz pierwszy przedstawił światu swój tom poezji „Ballady i Romanse”. Jeśli chcecie poznać fakty z życia poety, zrozumieć życie emigranta, wcielić się w rolę artysty na wygnaniu, a wszystko to w duchu romantycznym, we współczesnym ujęciu to zapraszamy na lekcje literackie. Proponujemy następujące tematy:

 • Kuferek Mickiewicza, stwórz podróżną checklistę
 • Przyszłość, czyli jak zrealizować swoje marzenia
 • Tłumaczenie Mickiewicza, czyli jak zrozumieć archaizmy
 • Wena czytelnika, stwórz własną balladę
 • Kolaż romantyczny, czyli artystyczne ożywienie tekstu literackiego
 • X muza Mickiewicza, czyli Mickiewicz na ekranie
 • Wywiad z autorem – o co chciałbyś zapytać Mickiewicza?

Grupa docelowa: uczniowie klas IV-VIII

Liczba uczestników: 24 dzieci (1 klasa)

 

 1. Po nitce do kłębka – lekcja biblioteczna na temat wyszukiwania informacji

Korzystanie z biblioteki nie musi być trudne. Zaprezentujemy Wam sposoby szybkiego wyszukiwania informacji. Podstawowym narzędziem, użytym podczas lekcji, będzie katalog elektroniczny Integro. Przedstawimy wam również bazy danych, z których możecie korzystać jako czytelnicy naszej Biblioteki.  Jeśli jesteście na początku edukacji, popracujemy w trybie offline i pokażemy Wam, jak poruszać się po Wypożyczalni i gdzie kryją się książki, które najbardziej Was interesują. A  może wolicie książki w wersji audio?

Grupa docelowa: uczniowie klas I-VIII

Liczba uczestników: 24 dzieci (1 klasa)

 

 1. Tradycje świąteczne na świecie – lekcja biblioteczna

Zobaczcie, jak wspaniale obchodzi się święta w różnych częściach świata. Czy wiecie, w którym kraju w stajence zamiast choinek są kaktusy? Kto roznosi prezenty we Włoszech? Kto towarzyszy islandzkim dzieciom w czasie świąt?  Zapraszamy na lekcję, podczas której poznacie tradycje świąteczne z wielu krajów oraz wykonacie świąteczną kartkę. Zapraszamy!

Grupa docelowa: uczniowie klas I-VIII

Liczba uczestników: 24 dzieci (1 klasa)

 

 1. Dobry zwyczaj -  wypożyczaj – lekcja biblioteczna

Na książkach często można znaleźć informację, że one lub ich autor są laureatami jednej z literackich nagród. To oznacza, że czytelnik ma do czynienia z książką z wyższej półki, o dużej wartości. Jakie trendy panują na dziecięcym i młodzieżowym rynku wydawniczym? Jakie książki warto przeczytać? Czym jest bestseller?  Odpowiedzi na te pytania padną podczas bibliotecznego spotkania.

Grupa docelowa: uczniowie klas I-VIII

Liczba uczestników: 24 dzieci (1 klasa)

 

 1. Baśnie z 4 stron świata – teatrzyk kamishibai

Teatrzyk kamishibai to papierowy teatrzyk oparty o japońską sztukę opowiadania różnorodnych historii. Proponujemy Wam wyprawę na spotkanie z baśniami, jakich może jeszcze nie znacie, a które tworzą kanon światowej literatury dziecięcej.  Będzie to niezwykłe spotkanie, które przeniesie Was do krainy fantazji, w której królują książki.

Grupa docelowa: uczniowie klas I-III

Liczba uczestników: 24 dzieci (1 klasa)

 

 1. Przygoda z lekturą – lekcje biblioteczne

Może by tak sprawdzić znajomość lektury w sposób niestandardowy? Pozwolić skupić się uczniom na ulubionym motywie czy postaci, a jednocześnie uruchomić wyobraźnię uczniów? Zachęcamy do uczestniczenia w lekcjach doskonalących kompetencje czytelnicze. Proponujemy następujące spotkania:

 • Anaruk, chłopiec z Grenlandii
 • Dynastia Miziołków
 • Dzieci z Bullerbyn
 • Hobbit
 • Kajko i Kokosz
 • Kubuś Puchatek
 • Opowieść wigilijna
 • Sposób na Alcybiadesa
 • Akademia Pana Kleksa
 • Baśnie Andersena
 • Poezja Jana Brzechwy
 • Poezja Juliana Tuwima

Grupa docelowa: uczniowie klas I-VIII

Liczba uczestników: 24 dzieci (1 klasa)

 

 1. Jak powstaje książka – lekcja biblioteczna

Czy wiecie, jak wygląda proces powstawania książek? Poznacie drogę książki, która zaczyna się od momentu pojawienia się pomysłu, przez spisanie go, zilustrowanie, obróbkę cyfrową, aż po produkt finalny. Czy osoba niewidząca lub niesłysząca może być czytelnikiem? Czy ktoś z Was wie, jak wygląda maszyna  do pisania, albo prasa drukarska? I wreszcie, jak wyglądały książki, kiedy jeszcze nie wynaleziono papieru? Wszystkiego na ten temat dowiecie się podczas wizyty w Bibliotece.

Grupa docelowa: uczniowie klas I-VIII

Liczba uczestników: 24 dzieci (1 klasa)

 

 1. Od glinianej tabliczki do ebooka – lekcja biblioteczna na temat historii książki

Jak wyglądałby świat bez książki? Czy możecie sobie wyobrazić miejsce, w którym książki były uwięzione? Zapraszamy Was w podróż po historii książki, od jej najdawniejszych dziejów, aż po współczesne formy przekazu.  Podczas spotkania każdy uczestnik – wykorzystując różne techniki, a przede wszystkim wyobraźnię – będzie miał możliwość zaprojektowania swojej własnej książki.

Grupa docelowa: uczniowie klas I-VIII

Liczba uczestników: 24 dzieci (1 klasa)

 

 1. Zero waste – moda na nie marnowanie – warsztaty literacko-ekologiczne

Jeśli chcecie dowiedzieć się na czym polega styl życia „zero waste”, to nie może Was zabraknąć na warsztatach w Bibliotece, podczas których nauczycie się m.in. jak przygotować śniadanie do szkoły bez plastiku, ponownie wykorzystywać rzeczy,  przygotować imprezę urodzinową bez jednorazowych ozdób i ograniczyć marnowanie żywności. Bądźmy eko i nauczmy się żyć bez marnowania.

Grupa docelowa: uczniowie klas I-VIII

Liczba uczestników: 24 dzieci (1 klasa)

 

 1. Wehikułem czasu do Jastrzębia-Zdroju – lekcja regionalna

Podczas spotkania poczujecie się, jak prawdziwi kuracjusze, którzy przyjechali do Jastrzębia-Zdroju, aby podreperować zdrowie. Poznacie historię uzdrowiska i jego rozwoju na przestrzeni lat. Dowiecie się, jak i czym leczono kuracjuszy. Zdradzimy Wam tajemnice Parku Zdrojowego oraz opowiemy o atrakcjach, które czekały na wszystkich odwiedzających to miejsce.

Grupa docelowa: uczniowie klas I-VIII

Liczba uczestników: 24 dzieci (1 klasa)

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68