ZOBACZYSZ zanim USŁYSZYSZ

Mediateka
ul. Opolska 1b
tel. 32 470 11 83

Przysłowie mówi, że człowieka nie ocenia się po wyglądzie a płyty po okładce. Płyty dzięki takim opakowaniom stają się jeszcze bardziej wyjątkowe. Trudno nam sobie wyobrazić jak wyglądałyby, gdyby były ich pozbawione, wszak pierwszą rzeczą na którą zwracamy uwagę zanim zaczynamy słuchać jest właśnie okładka. Mocna okładka to przekaz, okazja do zrobienia dobrego wrażenia, będąca sztuką samą w sobie. To takie małe dzieła sztuki, przyjmują formę kolaży, grafiki, rysunku czy fotografii, przygotowywane przez wybitnych artystów. Wiele płyt znanych zespołów, które osiągnęły niebywały sukces stały się popularne zarówno dzięki utworom na nich umieszczonym, ale także poprzez ich charakterystyczne okładki. Część  ma dziś drugie życie w formie plakatów, koszulek czy  innych gadżetów. W muzycznym świecie znajdziemy mnóstwo takich okładek, które jesteśmy w stanie rozpoznać i przypisać do konkretnego zespołu nawet, jeśli na co dzień nie jesteśmy jego fanami.