PAZDZIERNIK 2018 - POLECAMY

Zdobycz i wierność / Jerzy Pietrkiewicz ; przełożył Jacek Dehnel. – W-wa : W.A.B., 2018.

Jerzy Pietrkiewicz to zamieszkały w Anglii polski emigrant z 1939 roku, poeta, profesor i wykładowca literatury polskiej w słynnym królewskim King’s College, tłumacz i popularyzator polskiej kultury. Brzmi znajomo? Publicysta „Sieci” Wojciech Stanisławski porównując autora do Czesława Miłosza stwierdza że możliwy jest świat w którym to ten pierwszy otrzyma nagrodę Nobla. Sama powieść historyczna (jakaż moda na historical fiction!) to epoka Dymitriady i konfliktu polsko- moskiewskiego. Tyleż sienkiewiczowska co współczesna w swej wymowie – główny bohater to szkocki imigrant uwikłany w skomplikowane polskie dzieje. Dla fanów No i tłumacz – mistrz, przełożyć Polaka piszącego po angielsku z powrotem na ojczyzny łono – to dopiero sztuka!!!

Niedobry pasterz / Przemysław Borkowski. – Poznań : Czwarta strona, 2018.

Powieść kryminalna „Niedobry pasterz” to druga po „Zakładniku” część cyklu o rozwiązującym zagadki kryminalne psychologu Zygmuncie Rozłuckim. Można powiedzieć że to polska wersja skandynawskiej serii „Millenium”, z nieco mniej rozbudowanym wątkiem fabularnym, co tylko przydaje książce atutów – zbytnie komplikacje i zmiany wątków często zniechęcają nawet najbardziej zatwardziałych fanów kryminału. Główny bohater nie stroniący od alkoholu, mający dziwny, trochę użytkowy stosunek do kobiet i niekonwencjonalne metody śledcze, musi rozwikłać trudną szaradę z aż dwoma podejrzanymi przyznającymi się do brutalnego morderstwa nastolatki. Ciekawa jest też postać autora książki – znanego z Kabaretu Moralnego Niepokoju autora tekstów licznych skeczy.

Twardziel / Laurelin Paige ; przełożył Ryszard Oślizło. – Białystok : Wydawnictwo Kobiece, 2018.

Dla odmiany coś dla miłośniczek lekkiego romansu erotycznego – nie wszyscy czytają tylko wybitnych klasyków literatury, zresztą każdy (–a) z nas potrzebuje dla odmiany odrobiny relaksu. Akcja toczy się, a jakże, w środowisku filmowym Hollywood. Świat blichtru, sławy i bogactwa a także ludzkich namiętności i pożądań. Erotyk, ale co ciekawe z morałem: czy w hollywoodzkim sztucznym świecie można spotkać prawdziwą miłość? Cóż, według autorki pewnie tak, chociaż w książce co parę stron spotkamy raczej fizyczne jej objawy. Dla odważnych…

Smocze kły / Michael Crichton ; przełożył Zbigniew A. Królicki. – Poznań : Rebis, 2017.

Odnaleziona po śmierci pisarza i reżysera i pośmiertnie wydana powieść „Smocze kły” łączy w sobie dwie znane namiętności Crichtona. Pierwszą jest  miłość do dinozaurów, co w przypadku autora powieści „Park jurajski”jest oczywiste. Drugą jest niemal nabożny szacunek pisarza do mitu Dzikiego Zachodu. Tu również należy podkreślić bezpośrednie związki twórcze z tematem: Crichton jest przecież reżyserem westernu „Świat Dzikiego Zachodu” i kilku książek i scenariuszy filmowych o tej tematyce. Zresztą to jeden z najpłodniejszych twórców ostatnich lat: 200 mln sprzedanych egzemplarzy w 38 językach, 15 wyreżyserowanych filmów oi słynny serial medyczny „Ostry dyżur”. To gwarancja że przy tej lekturze nie będziemy się nudzić!

Czerwony kapitan / Dominik Dan ; tłumaczył Antoni Jeżycki. – Poznań : Media Rodzina, 2018.

Dominik Dan to pseudonim artystyczny czynnego słowackiego policjanta kryminalnego. Korzystając z bogatego doświadczenia zawodowego Dan opisuje szczególnie, wręcz przerażająco realistyczne historie kryminalne. Problemy zarysowane w książkach Słowaka ( a wydano w Polsce już cztery: „Czerwony kapitan”, „Noc ciemnych kłamstw”, „Zapisane na skórze” i „Grzech nasz codzienny”) są wspólne dla krajów postkomunistycznych: rozpad skorumpowanych i zamieszanych w brudne sprawy służb komunistycznych i zbyt powolne tworzenie się nowych struktur do walki ze zorganizowaną przestępczością. Główny bohater, ambitny detektyw Richard Krauz wkracza do akcji! Kinowa premiera filmu pod tym samym tytułem już niedługo w kinach, postać główną zagra znakomity polski aktor Maciej Stuhr.

Dom mgieł / Eric Berg ; przełożyła Anna Slotorsz. – Katowice : Sonia Draga, 2018.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Maj 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
NAJNOWSZE FILMY
 

Zasmakuj w muzyce

 

Zasmakuj w komiksach

 

Zasmakuj w czasopismach

 

Zasmakuj w literaturze dziecięcej

 

Zasmakuj w litaraturze czeskiej

 

Legimi - Polecane #4

 

Legimi - Polecane #3

 

Legimi - Polecane #2

 

Legimi - Polecane #1

 

Legimi - film instruktażowy

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Stowarzyszenie Przyjaciół MBP
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.