Babiniec Śląskie zwyczaje świąteczne
2015-12-11 10:55:00

ul. Opolska 723
16.12.2015r.

16 grudnia 2015 roku odbyło się spotkanie z Eweliną Kuśką, dotyczące śląskich zwyczajów świątecznych. Było to kolejne spotkanie dla pań przy kawie i dobrym cieście w ramach „Babińca”. Uczestniczki spotkania z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści na temat śląskich świątecznych zwyczajów. Panie pochodzące z innych regionów naszego kraju wymieniły się zwyczajami bożonarodzeniowymi zMazur, Lubelszczyzny, Wielkopolski i Pomorza. Przypomniano także tradycje górnicze związane ze świętem górników „Barbórką”.

Ewelina Kuśka jest laureatką konkursu „Ślązak roku”, wielokrotną uczestniczką konkursów „ Godomy po ślonsku”. Jest również wiceprezesem Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Propagowania Kultury Śląskiej, współorganizatorką corocznego Festiwalu Kultury Śląskiej. Współpracuje z Galerią Historii Miasta Jastrzębia przy organizacji przedstawień obrzędowych, takich jak szkubaczki czy kiszenie kapusty.