POD SKRZYDŁAMI JASTRZĘBIA
2024-05-14 11:11:00

Wspaniałe wieści! Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju dołącza do grona partnerów w projekcie "Pod skrzydłami Jastrzębia"!

Od 1.05.2024 r. ruszyliśmy z realizacją tego niezwykle istotnego dla naszego regionu przedsięwzięcia. Dzięki pozyskanej dotacji w wysokości 7.181.373,14 zł, w tym dofinansowaniu w wysokości 6.463.235,82 zł z Unii Europejskiej, będziemy wspólnie rozwijać aktywność społeczną oraz zwiększać akceptację dla procesu transformacji i zmiany klimatycznej, który od lat zachodzi na naszym terenie.

W projekcie wezmą udział nie tylko mieszkańcy miasta Jastrzębie-Zdrój, ale także osoby z Żor, Mszany, Godowa i Pawłowic. Liczymy, że minimum 1200 uczestników, w tym 650 kobiet, zaangażuje się w różnorodne działania projektowe.

Jakich działań możecie się spodziewać? Będą prowadzone:

1. warsztaty i debaty na temat transformacji,
  2. warsztaty teatralne i fotograficzne, plenery, koncerty, animacje w przestrzeni miejskiej,
  3. konkursy na 140 inicjatyw oddolnych, m.in. w tematach: problemy społeczne, ekologia, tożsamość lokalna i regionalna oraz budowanie więzi z naszą historią
  4. Kluby wynikające z potrzeb mieszkańców, takie jak:
  • Klub dla dzieci „Stacja Edukacja”
  • Klub rodzica
  • Klub seniora
  • Klub młodzieżowy
  • Klub kobiet „LIDERKA ZMIANY”
  • Klub „Kawiarenka pełna rozmów”

Wszystkie te działania będą realizowane w ramach miejsca spotkań mieszkańców terenów objętych projektem (zwane CENTRUM) oraz inicjatyw kulturalnych w przestrzeni miejskiej.

Nasza jednostka również aktywnie włącza się w realizację projektu, przyczyniając się do podniesienia akceptacji dla transformacji i tworzenia nowej tożsamości społecznej.
W ramach swojego zadania Biblioteka przeprowadzi 9 warsztatów w tematyce Slow live i Eko, które wpisują się w zakres zielonej transf. (OBL2). Będą to warsztaty 3-godzinne z udziałem specjalistów w zakresie nauczania ekologicznych sposobów życia w tematach:

• Slow fashion
  • Slow beauty
  • Slow life
  • Warsztaty tworzenia Ecozabawek
  • Warsztaty tworzenia Ecotorby
  • Ecodesign w twoim domu
  • Jestem Zerowaste
  • Warsztaty "Klimatycznie"
  • Gramy w zielone.
  • Warsztaty na średnio 15 osób.

Dodatkowo w bibliotekach przeprowadzone będą wydarzenia eko-crossingu, czyli wymian działających na rzecz naszej planety (dajemy rzeczom drugie życie):

• Plantcrossing
  • Fashioncrossing

Okres realizacji projektu: 1.05.2024-30.06.2026.
Partnerzy projektu:

• Stowarzyszenie "EBI Association" – Lider projektu
  • Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica
  • Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
  • Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju

Więcej już wkrótce. Bądźcie z nami. smile

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie