Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Aktualności

ZAGŁOSUJ NA BIBLIOTEKĘ
2017-08-02 08:05:00

Zapraszamy do głosowania w plebiscycie MIEJSCE PRZYJAZNE SENIOROM GŁOSUJ

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju to przestrzeń informacji, edukacji i animacji życia kulturalnego seniorów. Biblioteka oferuje im bogaty wybór literatury pięknej, popularno-naukowej, dokumenty audiowizualne: płyty CD, Blu-Ray, koncerty na DVD, filmy, audiobooki i kursy językowe. Od 2013 roku Biblioteka umożliwia bezpłatny dostęp do serwisu książek elektronicznych Ibuk Libra.
W czytelniach można skorzystać z różnorodnej tematycznie prasy, do dyspozycji użytkowników są m.in.: dzienniki ogólnokrajowe, prasa regionalna, tygodniki społeczno-polityczne, magazyny, periodyki hobbystyczne oraz prasa obcojęzyczna.
Biblioteka jest miejscem otwartym i przyjaznym seniorom oraz osobom z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. W związku z tym podejmuje działania, które mają na celu aktywizację tych grup. Od wielu lat organizowane są cykliczne imprezy i spotkania, których celem jest zachęcenie uczestników do ciekawego spędzenia czasu wolnego oraz rozwoju własnych zainteresowań. Organizowane są również spotkania świąteczne i noworoczne.
Od 2009 r. Biblioteka prowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Śląskim – grupa Jastrzębie-Zdrój. Współpraca z Uniwersytetem polega na działaniach zmierzających do włączenia słuchaczy w różne dziedziny działalności Biblioteki.
Wybrane formy pracy i działania Biblioteki skierowane do seniorów:
• Książka na telefon – na telefoniczną prośbę pracownicy Biblioteki dostarczają książki do domu czytelnika. Osoby, które nie mogą samodzielnie skorzystać z usług Biblioteki mogą wskazać również osobę upoważnioną, która w ich imieniu będzie wypożyczać książki. Osoby te mogą wypożyczać większą liczbę woluminów niż jest to określone w regulaminie.
• Wakacyjna Akademia Wolnego Czasu – wakacyjne warsztaty organizowane od 15 lat adresowane do młodzieży i osób dorosłych mające swoje źródła w idei lifelong learning. Celem projektu jest aktywizacja tych grup oraz integracja wewnątrz- i międzypokoleniowa podczas warsztatów językowych, artystycznych, technik pamięci, tanecznych, muzycznych, informatycznych, sportowych, relaksacyjnych, fotograficznych. Warsztaty stanowią doskonały pomysł na twórcze i zróżnicowane wykorzystanie wolnego czasu nie tylko podczas wakacji.
• Surfujący Senior – projekt z zakresu edukacji cyfrowej, którego główną ideą jest doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania się technologią cyfrową. Projekt ten skierowany jest do wszystkich, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę w dziedzinie wyszukiwania informacji w Internecie. Warsztaty organizowane są w ramach projektu Polski Cyfrowej Równych Szans. Jest to inicjatywa przybliżająca dorosłym Polakom z pokolenia 50+ świat komunikacji cyfrowej oraz usługi i materiały dostępnych w Internecie. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Cyfrowy, wirtualny świat przybliżany jest przez lokalnych animatorów tzw. Latarników Polski Cyfrowej.
• Kawiarenka Pod Sową – comiesięczne spotkania organizowane z myślą o osobach dorosłych i starszych w tym słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Różnorodna tematyka i forma spotkań: wykłady, koncerty muzyczne, wieczory poezji zachęca uczestników do interesującego i ciekawego zagospodarowania czasu wolnego i do rozbudzenia własnych zainteresowań.
• Komputer bez barier, www.masnowka.pl – warsztaty komputerowe organizowane od kilkunastu lat z myślą o edukacji cyfrowej dorosłych mieszkańców miasta, pragnących zgłębić swoją wiedzę w dziedzinie wyszukiwania informacji i sprawnego posługiwania się technologią cyfrową.
• Filozofia dla każdego – szereg spotkań łączących elementy wykładu z dyskusją na temat filozofii i zjawisk luźno związanych z tą dziedziną. Spotkania poświęcone były różnym zagadnieniom filozoficznym związanym z religią, początkami świata, wielokulturowością, etyką.
• Dyskusyjny Klub Książki – oferta spotkań na temat literatury organizowanych raz w miesiącu. Spotkania mają formę swobodnych dyskusji na temat współczesnych zjawisk literackich i kulturalnych. Klubowicze wymieniają czytelnicze doświadczenia, dzielą się opiniami na temat przeczytanych książek, poszukują odniesień do innych tekstów kultury. Podczas spotkań omawiane są książki reprezentujące różne gatunki literackie: powieści, biografie, reportaże, eseje.

 

Aby zagłosować,
wyślij SMS o treści:
MPSENIOR.26 na numer
72355 (koszt 2,46 zł z VAT)

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68