Konferencja Strefa Poprawnej Polszczyzny
2017-09-10 14:05:00

ul.Wielkopolska 1a
28.09.2017 r., godz. 10:00-13:15

Strefa Poprawnej Polszczyzny - to tytuł konferencji, którą zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju. Konferencja była jednym z elementów projektu STREFA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2017.

Program konferencji obejmował wykłady oraz panel dyskusyjny:

10:00 – 10:45             Nowe tendencje w polszczyźnie. Wykład poświęcony wskazaniu najnowszych zjawisk zachodzących w polszczyźnie, spowodowanych przemianami cywilizacyjnymi, przede wszystkim upowszechnieniem się nowych technologii. - dr hab. Katarzyna Kłosińska – polonistka, językoznawczyni, adiunkt w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

10:45 – 11:30             O pechowym, XIII, wydaniu „Pisowni polskiej” PAN sprzed 54 lat z sensownymi poprawkami do ortografii, które wskutek decyzji ministra oświaty nie weszło do użytku – wykład poprowadził dr Maciej Malinowski, doktor nauk humanistycznych, specjalność: językoznawstwo, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

11:45 – 12:30             Kampić się na sajdzie. Zapożyczenia w najnowszej polszczyźnie. – wykład poprowadziła dr hab. Katarzyna Wyrwas. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo, kieruje Poradnią Językową Uniwersytetu Śląskiego upowszechniając wiedzę o poprawnej polszczyźnie.

12:30 – 13:15             Kto pyta, nie błądzi. Dylematy językowe współczesnych Polaków. Wykład autorstwa dr Joanny Przyklenk. Doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, adiunkt w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego, koncentruje się na zagadnieniach językoznawstwa diachronicznego oraz na problemach poprawnościowych związanych ze współczesną polszczyzną oraz polską kulturą językową.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Projekt „Strefa Poprawnej Polszczyzny” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2017.