Książki poza cenzurą 1976 – 1989 – wystawa z Instytutu Pamięci Narodowej
2017-11-06 08:31:00

Biblioteka Główna - Galeria Pod Sową

Listopad 2017 r.

Wystawę przygotowano w ramach projektu edukacyjnego IPN Rok Kultury Niezależnej. Ekspozycja przybliża ważne zjawisko w najnowszych dziejach Polski − niezależny ruch wydawniczy, prezentując druki zwarte (książki), z pominięciem druków ulotnych i prasy. Wystawa podzielona jest na kilka bloków tematycznych: historia drugiego obiegu, technika i sprzęt podziemnego drukarstwa, dane statystyczne, zestawienie: ośrodków wydawniczych, największych wydawców, najczęściej publikowanych autorów, oraz „dokumenty życia społecznego”: wiersze, teksty piosenek, znaczki pocztowe; w dużym skrócie ukazano działania Służba Bezpieczeństwa w celu zlikwidowania nielegalnego wydawnictwa; przedstawiono również pięć największych oficyn wydawniczych w Polsce.