Dzień Języka Ojczystego
2018-02-28 08:24:00

tel. 32 471 67 68 w. 38

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Z tej okazji Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci zaprosiła do udziału w warsztatach na temat języka polskiego.

• „Abecadło z pieca spadło” – warsztaty literacko-plastyczne dla przedszkolaków, których celem było utrwalenie poznanych liter drukowanych i pisanych inspirowanych wierszem Juliana Tuwima.  Dzieci brały udział w różnych zabawach podczas których rozwijały aktywność twórczą i wyobraźnię.

GALERIA ZDJĘĆ

• „Nietypowe konwersacje, czyli o tym jak powstają dialekty i gwary” – warsztaty edukacyjne dla uczniów klas IV-VI w trakcie których zaprezentowano odmienne sposoby porozumiewania się na różnych terenach Polski. Uczestnicy poznali przykłady dialektów i gwar z różnych regionów oraz przygotowali słowniki gwarowe.. Uczniowie w grupach przygotują własne ilustrowane słowniki gwarowe.

GALERIA ZDJĘĆ

• „Skąd się biorą słowa” – warsztaty edukacyjne dla uczniów klas I-III, które poświęcone były pochodzeniu słów. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w zabawach, poznali sposoby powstawania słów oraz tworzyli rodziny wyrazów.

Sierpień 2019
2019-08-20
Anielska terapia – warsztaty samorealizacji

20-22.08.2019 r. godz. 17:30