Dobry kawałek chleba każdemu miły” - spotkanie czytelniczek w ramach „Babińca”
2018-05-08 11:10:00

ul. Opolska 723
11.05.2018 r., godz 16:30

Chleb jest składnikiem podstawowych  posiłków ludzi. Znany jest od co najmniej 10–11 tysięcy lat. Początkowo były to placki pieczone na kamieniach, z czasem przybrały kształty bochenków. Nauczono się z czasem zwiększać pulchność bochnów chleba poprzez poddawanie ciasta samorzutnej fermentacji, dzięki której uzyskiwało ono gąbczastą strukturę – a sam chleb stawał się smaczniejszy i bardziej strawny. Do wywołania fermentacji używano odrobiny ciasta  z poprzedniego zaczynu, a także drożdży z osadów winiarskich. Dzisiaj chętnie jemy różne rodzaje cheba tj.: pszenny, żytni, gryczany, jaglany oraz różnymi ziarnami. Zajadamy się pysznymi bułeczkami czy chrupiącym chlebem dzięki piekarzom.  W święto Piekarzy warto uzmysłowić sobie, ze kiedy my smacznie śpimy, oni wypiekają nasze przysmaki.