Dzień Polskiej Muzyki i Plastyki

warsztaty muzyczno-plastyczne

Mediateka

15.05.2018r.

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki ma charakter nieoficjalny i zalicza się do świąt nietypowych. Jak większość świąt wiąże się z pewnymi zwyczajami mającymi na celu promocję polskiej muzyki i plastyki.

Muzyka i plastyka towarzyszyła ludziom od zawsze. Historia muzyki polskiej obejmuje wszystkie epoki począwszy od średniowiecza. Polska muzyka od zawsze pełniła ważna rolę w kulturze światowej. W czasach współczesnych na międzynarodowej scenie najbardziej znanymi polskimi zespołami są m.in. Budka Suflera, Hey, De Mono, Ira, Maanam, Lady Pank czy Coma.

Podobnie rzecz się ma z plastyką. Już w średniowieczu rozkiwiatały w Polsce sztuki plastyczne, a Kazimierz Wielki stworzył z Krakowa centrum sztuki. Jednym z pierwszych zasłużonych artystów był malarz i rzeźbiarz Wit Stwosz, twórca m.in. głównego ołtarza w krakowskim Kościele Mariackim. Obecnie plastyka obejmuje zakres działań, który nie ma zdefiniowanego charakteru użytkowego. W jej skład wchodzi malarstwo, rzeźba i grafika.

Wspólne świętowanie wraz z uczniami kl. III z SP 5 w Jastrzębiu-Zdroju