Zagadkowa Noc Bibliotek 2018
2018-04-20 13:35:00

02.06.2018 r., godz. 15:00 - 22:00

Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza do udziału w Zagadkowej Nocy Bibliotek 2018. Impreza odbędzie się 2 czerwca w Bibliotece Głównej, ul. Wielkopolska 1a. Wszystkie wydarzenia popularyzować będą literaturę kryminalną i zachęcać do sięgania po ten gatunek.

Wspólną zabawę rozpoczniemy o godz. 15:00

• Gra miejska „Zbrodnia w kurorcie”, która polegać będzie na zlokalizowaniu punktów gry na terenie miasta i rozwiązaniu kolejnych zagadek, przybliżających uczestników gry do odkrycia tajemniczego złodzieja książek, który grasował w kurorcie pod koniec XIX wieku. Dla zwycięzców gry przewidziano nagrody rzeczowe.
  • Kiermasz książek kryminalnych, podczas którego będzie można zakupić w atrakcyjnych cenach książki naszych gości i najbardziej cenionych autorów kryminałów.
  • Winyl Giełda pod chmurką

Od godziny 18:00 zapraszamy na spotkania autorskie:

• „Podróże z kryminałem" tropem kryminalnych zagadek poprowadzi nas Marta Matyszczak, prowadząc nas śladami naszych ulubionych bohaterów
  • Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem i Bartoszem Szczygielskim
  • Koncert Zespołu Kajetan Drozd Band

*Marta Matyszczak – dziennikarka, pasjonatka kryminałów. Prowadzi Kawiarenkę Kryminalną – portal poświęcony literaturze kryminalnej. Uczestniczka warsztatów literackich podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz Festiwalu Conrada w Krakowie. Laureatka konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Kocha psy i podróże, szczególnie tropem powieściowych bohaterów. „Tajemnicza śmierć Marianny Biel” to jej powieściowy debiut, który zapoczątkował cykl „Kryminał pod Psem” – serię humorystycznych kryminałów z detektywem Szymonem Solańskim i kundelkiem Guciem w rolach głównych.

*Wojciech Chmielarz – debiutował w 2012 roku powieścią „Podpalacz”, ale głośniej zrobiło się o nim w tym roku, kiedy zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru za „Przejęcie” – trzecią część cyklu o policjancie Jakubie Mortce. Na swoim koncie ma 8 powieści kryminalnych. Ukazało się 5 książek z Komisarzem Mortką, dwie z serii gliwickiej zapoczątkowane „Wampirem”. Jego najnowsza powieść „Żmijowisko” już podbija serca wielbicieli kryminałów.

*Bartosz Szczygielski – dwukrotny laureat konkursu na opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Pojawił się na nim także ze swoją pierwszą powieścią, pt. "Aorta" (2016), która została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru i wyróżniona nagrodą im. Janiny Paradowskiej. Jego debiut literacki został doskonale przyjęty przez krytyków oraz recenzentów. Kolejna powieść, pt. "Krew" ukazała się pod koniec 2017 roku i jest środkową częścią pruszkowskiej trylogii noir.

*Kajetan Drozd Band – wokalista, harmonijkarz i znakomity gitarzysta. Koncertował na większości prestiżowych festiwali bluesowych. Z grupą Siódma w Nocy dwukrotnie zwyciężał na festiwalu Rawa Blues w 2006 i 2008 roku. Jest również laureatem Polish Blues Challenge 2010 i półfinalistą International Blues Challenge 2011 w Memphis, USA (z formacją Kajetan Drozd Acoustic Trio). W 2012 roku ponownie reprezentował Polskę na International Blues Challenge 2012. W 2009 roku ukazał się debiutancki album "Siódma w Nocy", na którym znalazły się głównie autorskie kompozycje Kajetana Drozda. Muzyka Kajetana Drozda ma mocne blues-rockowe korzenie przeplatane takimi gatunkami jak funky, country, boogie czy rockabilly.

Projekt "Zagadkowa Noc Bibliotek 2018" współfinansowany ze środków Miasta Jastrzębie-Zdrój.