Zafascynuj się językiem!
2018-05-15 14:32:00

maj-lipiec 2018 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju otrzymała dotację z Narodowego Centrum Kultury – Program: Ojczysty – dodaj do ulubionych 2018, na realizację projektu Językowe fascynacje. Terenowa gra miejska, konferencja, pierwsza pomoc językowa oraz językowo-ekologiczne warsztaty artystyczne – to działania, poprzez które chcemy zafascynować językiem oraz wywołać refleksję nad jego rolą w naszym życiu. Projekt adresujemy do młodzieży i wszystkich, którzy chcą doskonalić umiejętności posługiwania się poprawną i sprawną polszczyzną. Projekt będzie realizowany od maja do lipca 2018 r. i będzie obejmował następujące wydarzenia:

- STREFA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY – otwarta konferencja dla wszystkich, którym poprawna polszczyzna leży na sercu. Gośćmi konferencji będą:  dr hab. Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego; Bożena Andrzejewska badaczka współczesnych tendencji w języku, dr hab. Katarzyna Wyrwas i dr Ewa Biłas-Pleszak  z Uniwersytetu Śląskiego.

- NA TROPIE POPRAWNEJ POLSZCZYZNY - TERENOWA GRA MIEJSKA –wydarzenie adresowane jest dla rodzin, grup młodzieży, których zadaniem będzie rozwiązywanie zagadek językowych oraz wykonywanie różnych „zadań specjalnych”. W centrum miasta rozmieszczone zostaną punkty, w których na uczestników gry czekać będą zagadki i zadania do wykonania. Trzy drużyny, które w najszybszym czasie rozwiążą wszystkie zadania, otrzymają: tablet, aparat cyfrowy lub czytnik e-book.

- JĘZYKOWA PIERWSZA POMOC – inicjatywa służąca głównie pomocy przy rozstrzygnięciu drobnych wątpliwości dotyczących poprawności językowej ale nie tylko, bowiem do naszego pogotowia zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku, którzy mają ochotę porozmawiać o języku i ciekawostkach językowych.

- JĘZYKOWO-EKOLOGICZNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE: JĘZYK POLSKI JEST SZTUKĄ - twórcze warsztaty językowe z wykorzystaniem surowców wtórnych. Warsztaty rozwijają wyobraźnię i kreatywność przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na poprawną polszczyznę.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń projektowych będą pojawiały się na bieżąco na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej: www.biblioteka.jastrzebie.pl

Zapraszamy do udziału!

Projekt „Językowe fascynacje” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2018.