Konferencja Strefa Poprawnej Polszczyzny
2018-06-08 18:38:00

ul.Wielkopolska 1a
07.06.2018 r., godz. 10:00-13:45

Strefa Poprawnej Polszczyzny - to tytuł konferencji, którą zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju. Konferencja była jednym z elementów projektu Językowe Fascynacje dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2018.

Program konferencji obejmował wykłady oraz panel dyskusyjny:

godz.: 10:15-11:00      Co się zmienia w języku – ciekawostki językowe

dr hab. Katarzyna Kłosińska – polonistka, językoznawczyni, adiunkt w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracownik Programu III Polskiego Radia, sekretarz naukowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

W czasie wykładu zostały zaprezentowane ciekawe, często już zapomniane, słowa, a także dzieje ich znaczeń.  Wykład ukazał w jaki sposób ewoluował język polski i z całą pewnością zachęcił do samodzielnego poszukiwania ciekawostek językowych i zgłębiania tajemnic poprawnej polszczyzny.

godz.: 11:00-11:45      Komunikacja młodych: język emocji i wartości

Bożena Andrzejewska – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, nauczycielka języka polskiego,  badaczka współczesnych tendencji w języku.

Wykład przybliżył najpopularniejsze obecnie modele komunikacji: NVC – Porozumienie Bez Przemocy oraz NLP – Programowanie Neurolingwistyczne. Dostarczył wiele cennych i praktycznych wskazówek, jak skutecznie komunikować się we współczesnym świecie.

godz.: 12:15-13:00      Skąd się biorą problemy frazeologiczne?

dr hab. Katarzyna Wyrwas – polonistka, językoznawczyni, specjalizuje się w zagadnieniach współczesnego języka polskiego zajmując się zjawiskami leksykalnymi współczesnej polszczyzny takimi jak frazeologia, zapożyczenia, neosemantyzmy. Prowadzi Poradnię Językową Instytutu Języka Polskiego.

Podczas wykładu zostały omówione najpopularniejsze błędy frazeologiczne oraz wskazane przyczyny powstawania błędnych konstrukcji, jak m.in. niedostateczne opanowanie formy związków, przekonanie o wymienności elementów połączenia, nieznajomość znaczenia wyrazów wchodzących w skład związków.  Wykład z całą pewnością zachęcił słuchaczy do świadomego posługiwania się językiem polskim.

godz.: 13:00-13:45      O grzeczności językowej słów kilka

dr Ewa Biłas-Pleszak  – doktor nauk humanistycznych w zakresie  językoznawstwa, związana z Instytutem Języka Polskiego  im. Ireny Bajerowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w którym pełni funkcję wicedyrektora ds. dydaktycznych oraz kierownika kierunku komunikacja promocyjna i kryzysowa.

Wykład zaznajomił słuchaczy z zagadnieniami dotyczącymi etykiety językowej. Ukazał historyczne uwarunkowania dzisiejszych zachowań językowych, oraz przemiany zachodzące w nich na przestrzeni wieków.  Wykład pozwolił także lepiej zrozumieć, jak ważna  jest grzeczność językowa w relacjach międzyludzkich.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Projekt „Językowe Fascynacje” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2018.