DZIAŁO SIĘ W CZERWCU - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci
2018-06-19 15:07:00

tel. 32 471 67 68 w. 38

DZIEŃ DZIECKA Z POLSKIMI LEGENDAMI

01.06.2018r. odbył się Dzień Dziecka z polskimi legendami. Ta wyjątkowa rodzinna impreza obfitowała w różnorodne działania integrujące mieszkańców miasta. Na wspólną zabawę w Jarze Południowym dzieci wraz z rodzicami, dzięki uprzejmości Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, przywiózł Bajkobus. Inspiracją do wspólnej zabawy była legenda o Lechu, Czechu i Rusie, którą na scenie zaprezentowali znani jastrzębianie. Historia o powstaniu Polski dostarczyła najmłodszym widzom informacji na temat historii kraju oraz legendarnych postaci i zdarzeń. Wyjątkowa scenografii oraz inspirowane średniowieczem kostiumy aktorów dostarczyły walorów estetycznych i artystycznych wszystkim widzom. Dzień Dziecka zainaugurował XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w którym od 16 lat uczestniczy Biblioteka. „Lokomotywę” Juliana Tuwima przeczytali wspólnie wszyscy zaproszeni goście oraz cała widownia. Kolejną z atrakcji tego dnia było przedstawienie „Szewczyk Dratewka” w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic. Niesamowita historia i wspaniała gra aktorska przypadły do gustu wszystkim uczestnikom imprezy, którzy z zainteresowaniem śledzili losy tytułowego bohatera. Dla najodważniejszych przygotowano blok konkursów sprawdzających wiedzę na temat historii, geografii oraz literatury polskiej. Dużą atrakcją okazała się wioska średniowieczna przygotowana przez Bielską Drużynę Najemną SVANTEVIT w której prezentowano sztukę, kulturę i uzbrojenie z epoki średniowiecza. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w średniowiecznych zabawach takich jak np. strzelanie z łuku. Imprezie towarzyszyli szczudlarze i kuglarze dający popisy sztuki cyrkowej i częstujący dzieci słodkimi niespodziankami. Dużą atrakcją były pokazy baniek mydlanych, które zamieniły się w wesołą zabawę. Wszyscy uczestnicy imprezy mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach plastycznych podczas których tworzono średniowieczną biżuterią, portrety władców i artystyczne książki. Miłośnicy książek mogli skorzystać z Mobilnej Biblioteki, w której do wypożyczenia czekały poczytne tytuły literatury pięknej dla dzieci i dorosłych. Ponadto podczas trwania imprezy odbywała się wymiana książek, która zjednuje sobie coraz większe grono odbiorców. Impreza trwała do wieczora a kolejna zabawa w plenerze z Biblioteką już niebawem.

BIBLIOTECZNA AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA

W czerwcu odbyły się ostatnie warsztaty literacko-plastyczne dla przedszkolaków w ramach Bibliotecznej Akademii Przedszkolaka. Uczestnicy warsztatów pożegnali się z niesamowitymi mieszkańcami bajkowej ulicy Tulipanowej. Podczas spotkania dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania oraz pojęcie piramidy pokarmowej. Literaccy bohaterowie przekazali uczestnikom informacje na temat praw dzieci oraz właściwego zachowania w różnych sytuacjach. Dzieci wykonały prace plastyczne oraz brały udział w zabawach integrujących grupę.

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

Za nami XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Było dużo wrażeń, śmiechu, zabawy i oczywiście czytania. Czytali z nami strażacy, policjanci, straż miejska, hokeiści, pisarze oraz rodzice! Wykorzystaliśmy piękną, słoneczną pogodę i czytaliśmy w Parku Zdrojowym. Na spotkaniach autorskich gościliśmy Rafała Witka i Wojciecha Widłaka, którzy w ciekawy i zabawny sposób opowiedzieli o swojej pracy i książkach. Przenieśliśmy się do XIX wieku i poznaliśmy historię miasta, spotkaliśmy się z Czarnym rycerzem na warsztatach tworzenia komiksów, zagraliśmy w literacką grę rodzinną, zobaczyliśmy policyjny radiowóz od środka i robiliśmy wiele innych ciekawych rzeczy.  Było naprawdę niesamowicie, dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do czytania, nie tylko przez jeden tydzień, a przez cały rok!

Zobacz galerię z Dnia Dziecka

Zobacz galerię z Rodzinnej Zabawy Literackiej