Świat według poety - spotkanie z Łukaszem Jaroszem
2018-08-22 18:15:00

12.10.2018 r. godz. 10:00

Podczas realizacji projektu SŁOWO NA NOWO chcemy zachęcić do sięgnięcia po poezję. Tym razem próbowaliśmy opowiedzieć o niej młodzieży. 12 października w Bibliotece odbyło się spotkanie z Łukaszem Jaroszem, w którym wzięli udział uczniowie z  Zespołu Szkół nr 6 im. Jana Sobieskiego.

Podczas tego inspirującego spotkania próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie, czym w ogóle jest poezja? Czy poeta to filozof? Autor „Święta zmarłych” próbował opowiedzieć o tym, jak świat zamyka się w języku i skąd czerpie inspiracje. Rozmawialiśmy również o początkach jego twórczości i literackich inspiracjach. Oczywiście spotkanie było okazją do tego, by przybliżyć młodym jastrzębianom próbkę twórczości naszego gościa. Na zakończenie spotkania wszyscy spróbowali wcielić się w rolę poety i stworzyć nieoczywistą metaforę. Trzy najlepsze metafory zostały nagrodzone tomikami poetyckimi.

Kim jest Łukasz Jarosz?

To poeta, muzyk.  autorem tekstów grup Lesers Bend, Chaotic Splutter, Panoptikum, Katil Ferman, Zziajani Porywacze Makowców, Mgłowce. Autor dziesięciu tomów poetyckich m.in. Soma (2006), Mimikra (2010), Pełna krew (2012), Świat fizyczny (2014), Kardonia i Faber (2015), Święto żywych (2016). Pisarz był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE a jego Pełna krew została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Wisławy Szymborskiej (2013).

GALERIA ZDJĘĆ

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.