Muzyczno-literackie randez-vous

Muzyczno-Literackie randez-vous

Mediateka

ul. Opolska 1

Związki literatury i muzyki sięgają zarania dziejów, kiedy dźwięki liry wyznaczały tempo recytacji utworu poetyckiego. Na przestrzeni wieków ich drogi rozchodziły się i schodziły, dały jednak początek nowym gatunkom piśmienniczym i muzycznym.

O tym, że literatura inspiruje wiemy nie od dziś. Wielu muzyków rozczytuje się w literaturze i tę miłość wyraża za pomocą swoich talentów nagrywając płyty, dla których inspiracją stały się słynne dzieła, tworząc piosenki. Często połączenie tych "sióstr" przynosi bardzo zaskakujące efekty.

Rock, punk, jazz, heavy metal, rap – przedstawiciele tych gatunków muzycznych czerpią z literatury, inspirują się nią podczas tworzenia tekstów, pomysłów na albumy, ale również wykorzystują podczas wybierania nazw dla swoich zespołów.

A o tych "związkach" opowiadano podczas wykładu zorganizowanego w Mediatece dla uczniów jastrzębskich szkół

Projekt dofinansowano ze środków

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.