Epopeja narodowa w sieci – interaktywne warsztaty dla młodzieży
2018-08-25 13:00:00

25.10.2018 r.

„Alfabet Niepodległości” to projekt odsyłający do najważniejszych wątków związanych z kulturą i historią naszego kraju. Skoro mówimy o stuleciu odzyskania niepodległości, o najważniejszych ludziach kształtujących postawy patriotyczne, to jeden z tematów musieliśmy poświęcić najważniejszemu utworowi literatury polskiej – „Panu Tadeuszowi” Adama Mickiewicza.

25 października odbyły się interaktywne warsztaty multimedialne „E – Epopeja narodowa w sieci”, w których wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół nr 6. Celem warsztatów było zaprezentowanie obecności „Pana Tadeusza” w zasobach internetowych. Na początku zajęć młodzież stworzyła na stronie Wordart chmurę słów ze swoich skojarzeń z „Panem Tadeuszem”. W dalszej kolejności opowiedziano o kulisach powstania tego utworu, o jego recepcji na przestrzeni wieków. Omówiono jego budowę i zarysowano problematykę. W trakcie samodzielnej pracy młodzież wyszukała w zbiorach Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej rękopis „Pana Tadeusza”, na stronie internetowej POLONY wyszukano ilustracje do różnych wydań tej książki. Zaprezentowano także stronę Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Podczas warsztatów wyszukano materiały muzyczne i filmowe inspirowane epopeją Adama Mickiewicza: trailer ekranizacji Andrzeja Wajdy, fragment niemego filmu z 1928 roku, animację Juliana Antonisza, muzyczną interpretację Inwokacji wykonaną przez zespół IRA i artystę hip-hopowego, a także satyryczne ujęcie w wykonaniu T-raperów znad Wisły i kabaretu Smile. Podczas zajęć wykorzystano tablety zakupione w ramach projektu „Alfabet Niepodległości”.

GALERIA ZDJĘĆ

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”