Literatura niepodległościowa - warsztaty literackie
2018-08-27 15:00:00

14.11.2018 r.

14.11.2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Alfabet Niepodległości”. Połączony z prezentacją multimedialną i warsztatami wykład zatytułowany „Literatura niepodległościowa” miał na celu zapoznanie licealistów z listą polskich dzieł literackich nawiązujących do historii nowożytnej. Analizowano utwory polskich romantyków na czele z dramatem „Dziady” Adama Mickiewicza, klasyków pozytywizmu, w tym oczywiście „Lalkę” Prusa, a także utwory pisarzy dwudziestowiecznych : Marii Dąbrowskiej czy Stefana Żeromskiego. Kilka słów poświęcono też literaturze współczesnej, nawiązując do niedawnego wykładu dr. Piotra Mareckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W części warsztatowej uczniowie rozwiązywali na tabletach krzyżówkę nawiązującą do tematyki zajęć, jak również zapoznali się z bibliotecznym katalogiem Integro.

GALERIA ZDJĘĆ

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”