Wystawa Zuzanny Karwot-Kusai pn. „Ikony”
2018-12-05 13:26:00

Filia nr 2 Masnówka
Galeria "Da Vinci"
ul. Witczaka 3a
grudzień 2018

Serdecznie zapraszamy na wystawę Zuzanny Karwot-Kusai pt. „Ikony” do Galerii „Da Vinci” w Filii nr 2 Masnówka. Wystawę można oglądać do końca grudnia.

Jak sama artystka pisze: „Ikonopisarstwem interesuję się od momentu, gdy w moich rękach znalazła się książka Aniko Faludy - Malarstwo bizantyjskie. Było to jeszcze w okresie nauki w szkole średniej w Zabrzu. […] Zawsze lubiłam spędzać czas na rysowaniu. Już jako osoba dorosła z zamiłowaniem wykonywałam prace w technice temperowej i akwarelowej. […] W wykonywanych przeze mnie ikonach staram się nawiązywać do wzorów bizantyjskich, także do ikon rosyjskich Andreja Rublowa i jego nauczyciela Teofana Greka. Do pracy malarskiej inspirują mnie także obrazy i prace olejne. Takim obrazem jest między innymi wizerunek Matki Boskiej Pszowskiej, z sanktuarium w Pszowie, położonego na śląsku, pomiędzy Wodzisławiem a Raciborzem.”

Zuzanna Karwot-Kusai – pasjonuje się ikonopisarstwem, wykonała ponad 100 ikon. Otrzymała nagrodę Powiatu Wodzisławskiego w dziedzinie Kultury za działalność twórczą i ikonopisarską, a także przygotowane publikacje historyczne na temat miejscowości ziemi wodzisławskiej – głównie Pszowa i Marklowic.