POWSTANIA ŚLĄSKIE – wykład z cyklu „Ciekawe historie”
2019-01-01 13:09:00

26.02.2019 r. godz. 18:00

26.02.2019 r.  w Wypożyczalni Literatury dla Dorosłych naszej Biblioteki odbyło się inauguracyjne spotkanie nowego cyklu „Ciekawe historie”. Tematem wykładu były Powstania Śląskie, co związane jest z przypadającą w bieżącym roku setną rocznicą wybuchu I Powstania Śląskiego. Uczestnicy zapoznali się z sytuacją międzynarodową poprzedzającą wydarzenia na terenach Śląska, oraz uwarunkowaniami, które doprowadziły do powstańczego zrywu Ślązaków. Zreferowano przebieg i potyczek, w tym szczególnie atak na placówki Grenschutzu w Gołkowicach i bitwę pod Godowem, w której uczestniczyli powstańcy z okolic Jastrzębia-Zdroju, na czele z Mikołajem Witczakiem juniorem. Pokrótce omówiono także przebieg II Powstania, z uwzględnieniem równoległego sporu polsko-czeskiego o Zagłębie Karwińskie. Ponieważ zabrakło czasu na omówienie przebiegu i skutków III Powstania, zebrani  umówili się na następne spotkanie, miejmy nadzieję, że w równie licznym gronie.  Wszystkich miłośników historii, w tym lokalnej, serdecznie zapraszamy!!!