Ekofilozofia: filozoficzne problemy ekologii – spotkanie w ramach cyklu „Filozofia dla Każdego”
2019-01-22 13:06:00

27.03.2019 r. godz. 18:00

Filozofia ekologii jest najmłodszą dyscypliną filozoficzną. Jak każda nowość u jednych wzbudza entuzjazm, u innych niechęć i opór, u następnych zaciekawienie bądź zainteresowanie.

Pierwsze idee dyscypliny, zwanej też ekofilozofią, można wiązać z ukazaniem się w 1949 roku książki amerykańskiego ekologa-leśnika Aldo Leopolda. Nosiła ona tytuł „Sand Country Almanac”. Niektórzy zwracają uwagę na wcześniejsze nieco poglądy wybitnego myśliciela Alberta Schweitzera, lub osób skupionych wokół Johna Muira, pomysłodawcy i założyciela pierwszego amerykańskiego parku narodowego Yosemite z ok. 1890 roku. Pewne jest, że do „obiegu” akademickiego trafiła na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Wstępnie wykuły się zasadnicze problemy nurtujące uczonych zajmujących się filozofią ekologii : relacje między f.e. a naukami szczegółowymi, kwestie antropocentryzmu, czyli relacji między światem natury a człowiekiem jako szczytowym jego „osiągnięciem”, a także relacji „cywilizacji ekologicznej” z kulturą nowoczesnego społeczeństwa. Tematy te będą poruszane na najbliższym spotkaniu z cyklu „Filozofia dla każdego. Spotkanie odbędzie się 27.03.2019 r. o godz. 18:00.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!