Poezja współczesna w pigułce - wykład dla młodzieży
2019-04-04 14:52:00

15.05.2019 r.

Realizacja projektu ODNOWA SŁOWA to doskonała okazja do popularyzowania poezji zarówno pisanej przez klasyków, jak i poetów współczesnych. 14 maja młodzież z jastrzębskich szkół miała możliwość uczestnictwa w wykładzie „Poezja współczesna w pigułce”. Wykład przeprowadził Krzysztof Siwczyk – nagradzany poeta, związany z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka. Celem spotkania było zarysowanie współczesnego rynku książki poetyckiej, zdefiniowanie przemian w języku i sposobie postrzegania świata przez młodych pisarzy oraz krótkie scharakteryzowanie oficjalnego życia poetyckiego w Polsce. Krzysztof Siwczyk zwrócił uwagę na to, że książka, a szczególnie książka poetycka, staje się odchodzącym elementem komunikacji. Mówił, że język poezji musi stać w opozycji do języka współczesnej komunikacji, który jest ograniczony i skrótowy. Poza tym Siwczyk podkreślał, że współczesna poezja zwraca się w stronę świata i jest krytyczna wobec opresyjnej rzeczywistości.

Spotkanie zrealizowane w ramach projektu ODNOWA SŁOWA dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.