Piotr Schmidt opowiedział o jazzie

Mediateka
ul. Opolska 1 lok. 723
26.04.2016 r.

Czy o historii jazzu można opowiedzieć w niespełna dwie godziny? Można! Udowodnił do Piotr Schmidt – wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, który przeniósł nas w czasie i ukazał, jak ewoluował ten gatunek muzyczny. Historia jazzu ma swój początek w czasach niewolnictwa, kiedy muzyka towarzyszyła codziennym zajęciom ludności murzyńskiej. Na drodze długotrwałych przemian zaczęły wyodrębniać się gatunki muzyczne takie jak negro spirituals, plantation songs, blues, ragtime, z których wykształcił się jazz. Piotr Schmidt w pasjonujący sposób przedstawił rozwój tego gatunku, opowiadając o najbardziej znanych jazzmanach Jelly'm Roll Mortonie, Glennie Millerze, Louisie Armstrongu, Cabie Callowey'u, Charliem Parkerze, Dizzy'm Gillespie, Milesie Davisie, Charlesie Mingusie i przedstawiając ich często dość skomplikowane biografie.
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu JAZZtrzębie 2016.

Materiał filmowy przygotowany przez Jas24Info.pl