Literatura cyfrowa - wykład dla młodzieży
2019-05-17 14:56:00

05.06.2019 r. godz. 12:00

5 czerwca w ramach projektu Cyfrowe spotkania z literaturą odbędzie się wykład dla młodzieży poświęcony literaturze cyfrowej. Dzieła literatury elektronicznej to eksperymenty mające na celu odkrywanie nowych sposobów ekspresji oferowanych przez media cyfrowe. Na gatunki e-litu mają wpływ zarówno konteksty kulturowe, jak i technologiczne. To właśnie technologia wpływa najmocniej na rozwój tego pola cyfrowej ekspresji. W trakcie prezentacji przestawię przede wszystkim nowe gatunki cyfrowe (np. literackie boty, instapoezja, memy, poezja tworzona przez sztuczne sieci neuronowe) rozwinięte w okresie dominacji współczesnych platform kapitalizmu (Twitter, Amazon, Facebook, Instagram, Google, etc). Wykład przeprowadzi dr Piotr Marecki.

Piotr Marecki - kulturoznawca, wydawca, producent i wytwórca utworów cyfrowych. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Postdok na MIT (2013-14), był także profesorem wizytującym w Media Archeology Lab na Uniwersytecie Colorado, na Uniwersytecie w Rochester, Uniwersytecie w Bergen oraz w Smolny College w Sankt Petersburgu. Wspólnie z autorami i autorkami z kilku krajów opublikował tomik literatury generatywnej "2X6" (2016). Jest także twórcą "Wierszy za sto dolarów" (2017) napisanych przez Mechaniczne Turki Amazona oraz konceptualnego „Sezonu grzewczego” (2018). Obecnie pracuje nad monografią komputera ZX Spectrum (wspólnie z demoscenerami Yerzmyeyem i Hellbojem). Prowadzi UBU lab na UJ.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Jastrzebie-Zdrój w ramach projektu CYFROWE SPOTKANIA Z LITERATURĄ