Bielska Zadymka Jazzowa – Maciej Kanik wystawa fotografii
2019-07-11 10:29:00

Biblioteka Główna - Galeria Pod Sową

Lipiec 2019 r.

Maciej Kanik - urodził się w Bielsku-Białej, od wielu lat zajmuje się fotografią muzyczną, związany miedzy innymi z Bielską Zadymką Jazzową, OFF Festiwalem, Rawą Blues czy Colours of Ostrava.

Ambitny buntownik uparcie dążący do realizacji postawionych celów. Na co dzień Manager i Prezes Stowarzyszenia Jastrzębski Klub Fotograficzny "Niezależni". Z aparatem fotograficznym od zawsze, pierwsze zdjęcia wykonał Zenitem pod czujnym okiem taty, potem już swoją własną Smieną i kupioną na studiach w Szkocji Minoltą.
Kocha muzykę, która towarzyszy mu wszędzie – w biurze, samochodzie, nawet łazience. Muzyka także sprawiła, iż narodziła się w nim trzecia miłość – do fotografii koncertowej. Udało się połączyć dwie pasje – do rejestrowania obrazu, łapania ulotnych chwil i muzyki. Zaczęło się niewinne – mały lokalny występ jazzowego zespołu, pierwsza fotografia, potem kolejne, potem już poszło.
Na co dzień współpracuje z portalem nowiny.pl gdzie można znaleźć jego fotoreportaże z wydarzeń muzycznych z regionu.

Bielska Zadymka Jazzowa to festiwal organizowany przez środowisko artystyczne skupione wokół Stowarzyszenia Sztuka Teatr. W organizację imprezy zaangażowani są bielscy aktorzy, muzycy, plastycy, fotograficy, dziennikarze przy wsparciu lokalnego samorządu, sponsorów i partnerów festiwalu. Dyrektorem festiwalu jest aktor, reżyser Jerzy Batycki.

W dotychczasowych edycjach festiwalu wystąpiło już blisko 1000 wykonawców z 40 krajów. Wsród nich legendy jazzu z USA: Wayne Shorter, Hank Jones, Ron Carter, McCoy Tyner, All Foster, Charlie Haden, Ahmad Jamal, Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Yellowjackets, Joe Lovano, Arturo Sandoval, Dave Doulgas, Kenny Garrett, Pat Martino, Terence Blanchard, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray, James Carter, Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade, Esperanza Spalding, z Europy: Henri Texier, Arild Andersen, Candy Dulfer, Till Broenner, Richard Galliano, Avishai Cohen, Nils Petter Molvaer, Roberta Gambarini, Saskia Laroo; i Polski: Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Włodek Pawlik, Tomasz Stańko, Laboratorium, Leszek Możdżer, Ewa Bem, Anna Maria Jopek oraz wielu innych.