Małgorzata Flis – ilustracje

Galeria "Da Vinci"
ul. Witczaka 3a
lipiec 2019

Małgorzata Flis studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rysunku i malarstwa uczyła się w pracowniach Zbysława Maciejewskiego. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Książki uzyskała w 1985 roku.
Maluje i wystawia obrazy olejne, pastele i akwarele, inspirowane muzyką, ruchem i rytmem. Tworzy ilustracje do książek dla dzieci, podręczników oraz wydawnictw muzycznych wieloma tradycyjnymi technikami - akwarelą, gwaszem i pastelami, wykorzystując naturalny ślad malarskiego gestu na fakturze papieru.
Projektuje szatę graficzną książek, płyt i czasopism.

Regularnie wystawiała obrazy indywidualnie, brała udział w plenerach, wystawach i przeglądach zbiorowych. Mieszka i pracuje w Krakowie.
O malarstwie:
„...Czas muzyki wywiera wyraźne piętno na prostokątach płócien malowanych lekko, zwiewnie, z wirtuozerią. Dostrzegane formy i wibracje barwnych plam sugerują muzyczne instrumenty, kwartety, kwintety, chóry i zespoły wykonawców. Są równocześnie notacją wzruszeń jakie wywołuje wybrzmienie utworu muzycznego. Wystawa obrazów Małgorzaty Flis stanowi oryginalny przykład transformacji muzyki na plastyczne znaki....”
Zbysław Marek Maciejewski
„Malarstwo Małgorzaty Flis jest radosne. To aż dziwne, bo większość sztuki współczesnej jest przeraźliwie smutna. Jak się wydaje, smutek rodzi się głównie z odebrania człowiekowi perspektywy transcendentnej, a tym samym pozbawienia go jego rzeczywistej podmiotowości, której źródło znajduje się poza nim samym.(...) Tymczasem świat przedstawiony w obrazach Małgorzaty Flis przepływa przed naszymi oczami jak rozwijający się chiński zwój, bez początku i końca, pozbawiony ram, otwarty na kontynuację i na współtworzenie dalszego jego ciągu w wyobraźni widza. Gdy artystka maluje miasto, to kawiarniany tłum zmienia się w kolorową tkaninę, w triumf dixielandu lub Salsy, w postimpresjonistyczny świat dźwięcznych, świetlistych barw...”
Łukasz Kossowski.