Finisaż wystawy pn. Józef Franke - Historia jednej podróży
2019-07-23 14:00:00

19.09.2019 r. godz. 18:00

Serdecznie zapraszamy na finisaż wystawy "Józef Franke - Historia jednej podróży", przedstawiającej unikatowe fotografie zrobione w czasie II wojny światowej w Afryce Północnej.

Józef Franke, rybnicki fryzjer, artysta malarz oraz rzeźbiarz, w czasie II wojny, przymusowo wcielony do niemieckiej armii, zabrał ze sobą na front aparat fotograficzny. Kilka tysięcy zdjęć, które przywiózł po powrocie z wojska tworzy ciekawy obraz niezwykle egzotycznej kampanii afrykańskiej.

W trakcie spotkania lokalny historyk Marcin Boratyn przedstawi skomplikowane losy regionu śląskiego i zawiłości towarzyszące życiu na terenach okupowanych. W spotkaniu wezmą również udział Grzegorz Tokarczyk, Adam Marek i Tadeusz Kolorz (Strefy Pozytywnego Przekazu z DK „Chwałowice”), będący twórcami poetyckich tekstów do zdjęć Józefa Franke.

Finisaż odbędzie się 19 września o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej, ul. Wielkopolska 1a.