Wanda Rutkiewicz: kobieta-legenda – spotkanie z Anną Kamińską
2019-07-22 17:06:00

17.09.2019 r. godz. 18:00

Za nami kolejne spotkanie w ramach projektu „Literatura na wyżynach”. Tym razem gościliśmy w bibliotece Annę Kamińską, autorkę m.in. biografii dwóch wybitnych himalaistek: Wandy Rutkiewicz i Haliny Krüger-Syrokomskiej. Spotkanie było doskonałą okazją do rozmów na temat rozwoju kobiecego himalaizmu. Przybliżyliśmy sylwetki i osiągnięcia dwóch silnych kobiet, które pokonywały różne trudności i własne ograniczenia i mierzyły się z trudnymi górskimi przejściami i szczytami. Zestawienie tych dwóch himalaistek ukazało dwa różne podejścia do gór, dwie różne postawy związane ze wspinaczką. Wanda do gór podchodziła ambicjonalnie, budowała swoją legendę, podczas gdy Halina mówiła „góry? To ważne jak cholera, ale oprócz tego jest też inne życie” i raczej stroniła od medialnego szumu. Halina i Wanda to dwie zupełnie różne kobiety, które połączyła wspólna pasja i chęć zdobywania najwyższych szczytów. Razem pokonały filaru Trollryggenu, trudne przejścia w Alpach,  Karakorum i Himalajach, pokazując że kobiety mogą liczyć się w środowisku alpinistów i himalaistów i samodzielnie osiągać sukces.

Podczas spotkania można było zakupić książki Anny Kamińskiej. My oczywiście zachęcamy do wypożyczania książek autorki z naszych zasobów bibliotecznych.

GALERIA ZDJĘĆ

Spotkanie w ramach projektu "Literatura na wyżynach" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Grudzień 2019
2019-12-10
Montaż świątecznych filmików –warsztaty komputerowe

10.12.2019 r. godz. 17:30