PorozmawiajMy Proszę – warsztaty dla dzieci i młodzieży
2019-11-18 12:09:00

tel. 32 471 67 68 w. 38

W ramach akcji „PorozmawiajMy Proszę” Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju zorganizowała warsztaty dla dzieci i młodzieży inspirowane książką „Nieoczywista Układanka Polska”. W ramach akcji przeprowadzono warsztaty dla  ok. 100 odbiorców w następujących blokach tematycznych:

• Hejt, krótkie słowo, działa jak trucizna.

Warsztaty skierowane były dla młodzieży. Podczas spotkania uczestnicy poznali znaczenie słowa „hejt” i dyskutowali nad sytuacjami w których dochodzi do tego zjawiska. Uczestnicy jednogłośnie doszli do wniosku, że najwięcej sytuacji tego typu ma miejsce w środowisku internetowym.  Podczas warsztatów wyświetlone zostały filmy mówiące o tym co robić, kiedy staniemy się ofiarami hejtu i skąd otrzymać pomoc.

• Zwroty grzecznościowe. Proszę, Dziękuję i Przepraszam.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych. Podczas warsztatów zaprezentowane zostały podstawowe zasady komunikacji bezpośredniej oraz praktyka ich stosowania.  Warsztaty integrowały grupę we wspólnej zabawie oraz zachęcały do dyskusji na temat życzliwości i dbania o relacje międzyludzkie. Dzieci poznały zasady właściwej komunikacji podczas korzystania z narzędzi internetowych np. komunikatorów, portali społecznościowych itp. Ważnym elementem spotkania było zachęcenie uczestników do podjęcia wyzwania, którego celem było zachęcenie do bycia miłym i sympatycznym na co dzień.

Udział Biblioteki w akcji uatrakcyjnił ofertę działań warsztatowych skierowanych do dzieci i młodzieży. W planach Biblioteki jest zorganizowanie podobnych działań dla dorosłych i seniorów. Książka „Nieoczywiste Układanka Polska” jest bogatym źródłem inspiracji i pomysłów. Akcja „PorozmawiajMy Proszę” organizowana była wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę.