Lektury filozoficzne: „Il Principe” – czyli o „Księciu” Niccolo Machiavellego
2020-02-10 14:49:00

ODWOŁANE!

W 1532 roku wydane został dzieło, które stało się obowiązkowym podręcznikiem dla wszystkich władców i osób parających się sprawowaniem władzy i polityką. Włoski filozof, prawnik i pisarz zawarł w renesansowym dziele dedykowanym Wawrzyńcowi Wspaniałemu z rodu Medyceuszy szereg istotnych zasad, wskazówek i podpowiedzi dotyczących zdobycia, a przede wszystkim utrzymania władzy. Termin „makiawelizm” ma dzisiaj znaczenie pejoratywne, wszak autora posądza się o zapoczątkowanie praktyki oddzielania polityki od sfery moralności. Trzeba jednak pamiętać że chcąc nie chcąc całe pokolenia elit wychowały się na tym do bólu praktycznym poradniku zarządzania państwem. Współcześni politycy mogą wyciągnąć z tej lektury różne wnioski, zwykli śmiertelnicy, w tym miłośnicy filozofii, mogą na jej podstawie łatwiej zrozumieć bezwzględne prawidła walki o władzę i konfliktu politycznego. Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z podstawowymi tezami utworu oraz recepcją twórczości włoskiego filozofa polityki.

Kwiecień 2020

Koncert Noworoczny 2020

Zbrodnia w Bibliotece

KLIKNIJ. SPRAWDŹ. ZROZUM. JAK ŚWIADOMIE KORZYSTAĆ Z INFORMACJI