Lektury filozoficzne: „Il Principe” – czyli o „Księciu” Niccolo Machiavellego
2020-02-10 14:49:00

Biblioteka Główna
ul. Wielkopolska 1a
ODWOŁANE!

W 1532 roku wydane został dzieło, które stało się obowiązkowym podręcznikiem dla wszystkich władców i osób parających się sprawowaniem władzy i polityką. Włoski filozof, prawnik i pisarz zawarł w renesansowym dziele dedykowanym Wawrzyńcowi Wspaniałemu z rodu Medyceuszy szereg istotnych zasad, wskazówek i podpowiedzi dotyczących zdobycia, a przede wszystkim utrzymania władzy. Termin „makiawelizm” ma dzisiaj znaczenie pejoratywne, wszak autora posądza się o zapoczątkowanie praktyki oddzielania polityki od sfery moralności. Trzeba jednak pamiętać że chcąc nie chcąc całe pokolenia elit wychowały się na tym do bólu praktycznym poradniku zarządzania państwem. Współcześni politycy mogą wyciągnąć z tej lektury różne wnioski, zwykli śmiertelnicy, w tym miłośnicy filozofii, mogą na jej podstawie łatwiej zrozumieć bezwzględne prawidła walki o władzę i konfliktu politycznego. Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z podstawowymi tezami utworu oraz recepcją twórczości włoskiego filozofa polityki.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Kwiecień 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
NAJNOWSZE FILMY
 

Legimi - film instruktażowy

 

Koncert Noworoczny 2020

 

Zbrodnia w Bibliotece

 

KLIKNIJ. SPRAWDŹ. ZROZUM. JAK ŚWIADOMIE KORZYSTAĆ Z INFORMACJI

 

Bajkowa podróż dookoła świata - zakończenie wakacji

 

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

 

Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa

 

Światowy Dzień Poezji

 

Koncert Noworoczny - 04.01.2019

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.4

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Stowarzyszenie Przyjaciół MBP
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.