Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach
2020-05-28 10:30:00

30.05-07.06.2020 r.

tel. 32 471 67 68 w. 38

30 maja (sobota) rozpocznie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XIX OTCD), który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na potrzeby zwierząt. Dlatego gośćmi Tygodnia Czytania będą w tym roku oprócz znanych pisarzy i artystów także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze.

Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbędzie się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim zostaną udostępnione na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz w mediach społecznościowych Fundacji.

Tydzień Czytania zacznie się w sobotę, 30 maja, od spotkania z Doktorem Dolittle i Edytą Jungowską, która nagrała znakomity audiobook na stulecie znanego dzieciom na całym świecie wspaniałego doktora zwierząt. Kolejne dni tygodnia będą poświęcone różnym gatunkom zwierząt.

W programie m.in.:

– Dzień wilka (gościem tego dnia będzie m.in. Adam Wajrak ze swoją książką „Wilki”)

– Dzień niedźwiedzia (Łukasz Wierzbicki opowie o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze jego książki „Dziadek i niedźwiadek” o wojennych losach polskich żołnierzy i ich pupila – niedźwiedzia)

– Dzień żubra (naukowiec i pisarz, dr Tomasz Samojlik opowie o żubrach, ich obyczajach i historii – wyginięciu oraz restytucji w Puszczy Białowieskiej, pokazując też serię swoich książek o Żubrze Pompiku)

Dniu kota Małgorzata Kur opowie o wszechstronności kotów, którą opisała w swojej książce „Kot na medal”, a Urszula Kowalczuk w Dniu konia będzie mówić m.in. o jego wpływie na polski język, co pokazała w swoim dwutomowym kompendium „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”. Pan Poeta opowie o ptakach, Marcin Kozioł – o konkretnym ich gatunku, o puchaczach. Będzie także Dzień owadów.

Opowiadaniom pisarzy będą towarzyszyć „poczytanki” – np. Przemysław Dąbrowski, aktor Teatru Nowego w Łodzi i współautor książki „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”, przeczyta w Dniu psa fragmenty tej poruszającej historii o grupie psów żyjących na wysypisku. Tego dnia dr Dorota Sumińska opowie „Skąd przyszedł pies i dokąd zaszedł”, codziennie będzie też prowadzić krótkie pogadanki na temat potrzeb i zwyczajów zwierząt oraz opieki nad nimi.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto czytelnicze w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i ważnym wydarzeniem kulturalnym.

Sierpień 2020
2020-08-13