Biblioteczne e-wsparcie
2020-08-05 12:56:00

tel. 47 310 77

W ostatnim czasie wiele spraw urzędowych można, a czasami wręcz trzeba załatwić drogą elektroniczną, wiele też innych działań zostało przeniesionych do sieci. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców proponujemy darmowe wsparcie dla osób, które nie potrafią odnaleźć się w tej rzeczywistości.

Pomożemy Ci:

ZAŁOŻYĆ PROFIL ZAUFANY

Jest to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Profil zaufany działa jak odręczny podpis. Można dzięki niemu wysyłać przez Internet dokumenty i wnioski do różnych urzędów. Zakładając profil musimy potwierdzić tożsamość w odpowiedniej instytucji: Urzędzie Miejskim, Urzędzie Skarbowym lub ZUS-ie.

PAMIĘTAJ! Aby założyć profil zaufany potrzebny jest dowód osobisty oraz poczta elektroniczna.

SKORZYSTAĆ Z  INTERNETOWEGO KONTA PACJENTA

Jest to bezpłatne narzędzie, które ma ułatwić pacjentom wygodne korzystanie z usług cyfrowych i uporządkować rozproszone dotąd informacje medyczne o naszym stanie zdrowia w jednym miejscu.

IKP udostępnia informacje o przeszłym, aktualnym lub planowanym leczeniu i pozwala załatwić szereg spraw bez konieczności wizyty w przychodni lub poradni.

Posiadając Internetowe Konto Pacjenta można m.in. sprawdzić i pobrać otrzymane e-recepty i skierowania, upoważnić bliską osobę do dostępu do naszych danych, wybrać lub zmienić lekarza/pielęgniarkę, sprawdzić dawkowanie leków czy historię wizyt w przychodni.

PAMIĘTAJ! Aby założyć IKP potrzebny jest założony profil zaufany/konto w banku/e-dowód oraz poczta elektroniczna.

ODEBRAĆ E-RECEPTĘ

E-RECEPTA to elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę.

Istnieją dwa sposoby otrzymania e-recepty: SMS na telefon w postaci 4-cyfrowego kodu lub e-mail z załączonym plikiem PDF.

Na e-recepcie znajduje się kod kreskowy i zalecane przez lekarza dawkowanie.

PAMIĘTAJ! Aby korzystać z e-recepty i wybrać sposób jej otrzymywania potrzebne jest założenie Internetowego Konta Pacjenta.

ZAŁOŻYĆ POCZTĘ ELEKTRONICZNĄ E-MAIL

Poczta elektroniczna umożliwia korespondencję z ludźmi i instytucjami na całym świecie. Wiadomości dostarczane i odbierane są w kilka minut.

Założenie poczty elektronicznej oprócz wysyłania i odbierania korespondencji umożliwia nam dostęp do wielu usług. Adres e-mail jest niezbędny aby zarejestrować się na wielu portalach i kontach m.in. przy zakładaniu Profilu Zaufanego, Internetowego Konta Pacjenta, konta na Facebooku itp.

PAMIĘTAJ! Aby założyć pocztę potrzebne są dane osobowe oraz nr telefonu.

SKORZYSTAĆ Z WYBRANEGO KOMUNIKATORA

Skype, WhatsApp, Messenger. Komunikatory te umożliwiają bezpłatne rozmowy online z bliskimi zarówno w Polsce jak i za granicą.

PAMIĘTAJ! Aby korzystać z aplikacji potrzebna jest poczta elektroniczna lub nr telefonu lub smartfon (w zależności od wybranego komunikatora).

ZAŁOŻYĆ KONTO NA PORTALU SPOŁECZNOŚCIOWYM NP. FACEBOOK

Jest to portal społecznościowy, za pomocą którego zalogowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami, zdjęciami, refleksjami, przeżyciami czy zainteresowaniami.

Pamiętaj! Aby korzystać z portalu społecznościowego potrzebna jest poczta elektroniczna lub nr telefonu.

Zadzwoń, żeby dowiedzieć się więcej i umówić na spotkanie w Bibliotece Głównej.

Zapraszamy!

Spotkania będą przeprowadzane indywidualnie. Aby skorzystać ze wsparcia przy zakładaniu wyżej wymienionych e-usług, trzeba się umówić telefonicznie na spotkanie pod numerem telefonu: 32 47 310 77.

Spotkania będą odbywać się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.