Jastrzębska Noc z Andersenem

Filia nr 2 "Masnówka"
ul.Witczaka 3a
1-2.04.2011r., godz. 18:00-8:30

Z okazji urodzin Hansa Christiana Andersena i Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w nocy z 1 na 2 kwietnia 2011r. w „Masnówce” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się Jastrzębska Noc z Andersenem.
W imprezie uczestniczyli młodzi czytelnicy Biblioteki, dla których przygotowano szereg niespodzianek i atrakcji. Każdy z uczestników imprezy przybył na zabawę z ekwipunkiem godnym prawdziwego podróżnika. Dzieciaki wyposażone były w śpiwory, karimaty, poduszki oraz podręczne przybory higieniczne. O dobrą zabawę i uśmiechnięte buzie dbali pracownicy Biblioteki oraz goście, którzy zaszczycili swą obecnością to wyjątkowe wydarzenie.
Impreza rozpoczęła się od spotkania z Pawłem Beręsewiczem autorem książek dla dzieci i młodzieży m.in. Tajemnica człowieka z blizną, Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się na czym polega praca pisarza, w jaki sposób autor tworzy opowiadania. Dzieci chętnie zadawały pytania dotyczące pracy pisarza, kontaktu z młodymi czytelnikami. Nie zabrakło pytań dotyczących życia prywatnego.
W czasie imprezy nie mogło zabraknąć czasu poświęconego na głośne czytanie. W roli czytającego wystąpił Franciszek Piksa Doradca Prezydenta Miasta ds. Oświaty i Polityki Społecznej i Ochrony Środowiska, który przeczytał baśń Calineczka i przygotował dla każdego uczestnika specjalną niespodziankę – zbiór baśni H.Ch. Andersena oraz gadżety promujące miasto.
Kolejną atrakcją był występ zespołu wokalnego Wiolinki pod kierunkiem pani Henryki Moroń. Zespół zaprezentował piosenki, które wpadły w ucho młodszym i starszym uczestnikom zabawy.
Dzieci uczestniczyły w twórczych warsztatach, podczas których powstały prace plastyczne inspirowane baśnią Calineczka. W świat baśni Andersena dzieci wkroczyły podczas zabaw z postaciami występującymi w bajce Calineczka, a w które wcielili się Jastrzębscy Bibliotekarze. Kret, żaba, jaskółka, rybka i Calineczka wciągnęły wszystkich do wspaniałej zabawy inspirowanej przygodami Calineczki. Kolejną atrakcją przygotowaną na ten wieczór była zabawa w Bajkowe Kalambury, która była doskonałym testem wiedzy na temat baśni Andersena.
Dużą atrakcją dla wszystkich było łączenie poprzez komunikator SKYPE z uczestnikami Nocy z Andersenem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej. Dzieci miały okazję zobaczyć swoich rówieśników, porozmawiać z nimi i przesłać serdeczne pozdrowienia.
Zwieńczeniem emocjonującego wieczoru był seans „bajek-usypiajek”, który sprawił, że dzieci zmorzył spokojny sen. Uczestnicy imprezy pełni wrażeń i pozytywnych emocji opuszczali progi Biblioteki z zapewnieniem, że w przyszłym roku również będę uczestniczyć w tej zabawie.

Dla dzieci przygotowano ciepłą kolację oraz wspaniały deser w postaci tortu, który zasponsorowała firma Nowa Computer. W przygotowaniu posiłków dużą pomoc okazali nam uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Chrupiące pieczywo otrzymaliśmy od sponsorów – jastrzębskich piekarni: Tiramisu oraz AGATA.

Impreza została zrealizowana w ramach projektu „Jastrzębska ofensywa literatury” objętego patronatem honorowym Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.