Česko-polské setkávání seniorů – moudré a radostné Czesko-polskie spotkania seniorów – mądre i radosne
2011-04-14 10:54:00

ul.Wielkopolska 1a
15.04.2011, godz. 13:30

Projekt obejmuje cykl spotkań, organizowanych od 15 października 2010r. do 15 kwietnia 2011r.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 15.04.2011r. godz. 15:00 w sanatorium Darkov, będzie to końcowa, uroczysta konferencja projektu.

Wspólne mądre i radosne spotkania
15 października br. rozpoczęły się wspólne spotkania seniorów z Jastrzębia-Zroju i ich rówieśników, bo też seniorów z niedalekiego miasta, znajdujacego sie prawie na wspólnej granicy czesko-polskiej – Karwiny. Już od dawna karwińska biblioteka regionalna pod dyrekcją Pani PhDr. Haliny Molin organizuje dla seniorów tego miasta bardzo interesujace spotkania i krótkie wycieczki w celu poznania dawnej historii Karwiny. W następnym sezonie programy będą bogatsze o wiedzę na temat dawnej historii regionu jastrzębskiego i karwińskiego oraz zwyczajów ich mieszkańców.
Pierwsze takie spotkanie w ramach projektu Euroregionu Těšínské Slezsko-Ślask Cieszyński odbyło się 15 października br. w Bibliotece Głównej przy ul. Wielkopolskiej w Jastrzębiu-Zdroju. Pani Dyrektor jastrzębskiej biblioteki Maria Kucharska i kierownik wydzialu RKKa pan Piotr Žencz przedstawili na nim program całego projektu. Zgodnie z harmonogramem projektu do marca przyszłego roku odbędzie się sześć spotkań seniorów, na zmianę: w Jastrzębiu i w Karwinie. Tematyka wykładów jest związana z regionem i dotyczy np. gwary, zwyczajów kulinarnych, humoru i tradycji górniczych. Wybrane aspekty historii regionu przedstawi „chodząca encyklopedja“, lektorka RKKa Pani Mgr. Libuze Kolkowa. Ostatnie spotkanie to uroczysta konferencja w Karwinie podsumowująca projekt.
W ubiegły piatek odbył się bardzo interesujący wyklad pt.: „Miedzy Karwiną, Cieszynem i Jastrzębiem“ dr Krzysztofa Nowaka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dr Nowak przedstawił historyczny rys na temat przebiegu granic na Śląsku. Podziękowaniem dla dr Nowaka i organizatorów tego
spotkania były duże oklaski obecnych na sali seniorów.
Tekst: Jaroslav Břoza