Biblioteka Główna
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci
09.02.2021 r.
Czy wiecie, że dzisiaj obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu?
Jest to doskonała okazja do tego, aby zachęcić Was do zainteresowania się rozsądnym korzystaniem z tego medium. Aby ułatwić Wam dotarcie do sprawdzonych informacji prezentujemy kampanię #bezpresji przygotowaną przez Polskie Centrum Programu Safer Internet
Potęga mózgu i nawyków
- Około 82,5%[1] polskich nastolatków prawie cały czas korzysta z internetu. Co za tym idzie?
Pewnie myślisz, że kontrolujesz swoje rekcje w sieci i masz całkowity wpływ na to, co postujesz. Ale Twój mózg nie zawsze jest Twoim sojusznikiem. Zachowaj czujność, on też czasem potrafi oszukiwać!
- Po pierwsze – Twój mózg kocha lajki
Czy wiesz, że liczba polubień pod zdjęciem wpływa na to, jak je postrzegasz? Im więcej lajków widzisz, tym chętniej sam dajesz łapkę w górę – niezależnie od tego, co przedstawia post[2]. A co jest najprzyjemniejsze? Oczywiście wiele pozytywnych reakcji na własne zdjęcie.
- Po drugie – kierujesz się opiniami i wyborami Twoich znajomych częściej, niż myślisz
Naukowcy z UCLA Ahmanson-Lovelace Brain Mapping Center dowiedli, że to, czy polubisz zdjęcie, w dużym stopniu zależy od tego, czy jest ono popularne wśród Twoich rówieśników[3].
Zaskakujące, prawda? Zastanów się, czy zawsze komfortowo czujesz się z tym, co wrzucasz do sieci, nawet jeśli „zdobywasz” wiele lajków. Korzystaj świadomie z social mediów!
---------------------------------------------------------------------------------
[1] Pozytywny internet i jego młodzi twórcy, s. 7
[2] Wpływ mediów społecznościowych na mózg nastolatków, Blog Akademii NASK
[3] Tamże
Sen i ruch
- Około 82,5%[1] polskich nastolatków prawie cały czas korzysta z internetu. Co za tym idzie?
Wiele godzin spędzonych przed ekranem w bezruchu wpływa negatywnie nie tylko na Twoje zdrowie, ale też na samopoczucie.
Czy wiesz, że co czwarty nastolatek[2] rezygnuje ze snu na rzecz korzystania z telefonu?
Okazuje się również, że z powodu nadmiaru ekranów 1 na 10 młodych ludzi skarży się na bóle i zawroty głowy oraz mdłości. Nastolatkowie przyznają też, że przez częste używanie smartfonów są niewyspani, przeładowani informacjami i zapominają o posiłkach[3].
- Staraj się zachować balans między światem online i offline. Kontroluj czas spędzany w sieci, pamiętaj o ruchu i kontaktach ze znajomymi w realnym świecie. Nie pozwól, by urządzenia cyfrowe negatywnie wpływały na jakość Twojego życia!
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68