DRZWI OTWARTE BIBLIOTEKI „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę”,
2011-05-02 11:35:00

Biblioteka Główna i Filie
08-15.05.2011r.

Zapraszamy serdecznie na „Drzwi Otwarte Biblioteki” – obchodzone w tym roku pod hasłem „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę”! Przedsięwzięcie odbywa się w ramach projektu „Jastrzębska ofensywa literatury”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy Patronat nad projektem objął Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój. Głównym celem projektu jest efektywne promowanie twórczości literackiej i czytelnictwa.

W ramach projektu zapraszamy na poszczególne wydarzenia:

Konferencja „Współczesna książka, czytelnik i bibliotekarz” 12.05.2011r., godz. 9:30 – 13:00; Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a

Gośćmi konferencji będą: prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Agnieszka Sekuła z Fundacji Nowoczesna Polska, Adam Jeske z firmy Max Elektronik S.A. oraz dr Radosław Molenda z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Zgłoszenia przyjmowane są do 9 maja br.
Informacje i zgłoszenia: Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju; dział: Komunikacja z mediami, tel.: 32 473 25 82; 32 474 12 32; fax: 32 473 25 82; e-mail: biblioteka_cee@pro.onet.pl

„Piknik Literacki z Biblioteką” – impreza plenerowa w Parku Zdrojowym 15.05.2011r., godz.: 15:00, Park Zdrojowy, ul. Witczaka

W programie:
Spotkania autorskie z Grzegorzem Kasdepke, Michałem Ogórkiem
Magdalena Zawadzka o książce Gustawa Holoubka „Wspomnienia z niepamięci"
Koncert Karoliny Śleziak & Przemysława Strączka z zespołem
Ponadto: warsztaty artystyczne, kiermasz książek, rozstrzygnięcie konkursu graficznego „Twoja Biblioteka”, pokaz baniek mydlanych, stanowiska promocyjne bibliotek z Karviny i Jastrzębia-Zdroju, wystawa Warsztatów Terapii Zajęciowej

Spotkanie z Joanną Furgalińską, autorką i ilustratorką słownika „Ślónsko godka. Ilustrowany słownik dla Hanysów i Goroli” 09.05.2011r., godz.: 11:30, Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a

Joanna Furgalińska z humorem i sentymentem opisuje Śląsk - swoją „małą ojczyznę”, przybliżając jego piękno i odrębność. Słownik zbudowany jest wokół haseł związanych z obyczajowością, gwarą i tradycjami śląskimi. Hasła zobrazowane są dowcipnymi ilustracjami.

Spektakle teatralne dla dzieci w wykonaniu "ART-RE" Studia Małych Form Teatralnych, 09.05.2011r.:

godz. 10:30 „Calineczka” – Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a
godz. 12:00 „Piękna i Bestia” – Filia nr 2 Masnówka, ul. Witczaka 3a
godz. 16:00 „Piękna i Bestia” – Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a

„Tworzenie słowem” – interaktywne warsztaty opowiadania historii, 10.05.2011r.:

Warsztaty prowadzone przez Michała Malinowskiego – dyrektora Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.
godz. 9:00 Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a
godz. 11:00 Filia nr 1, ul. Opolska 723
godz. 16:00 Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a

„Opowiedz o Andersenie” – 11.05.2011r., godz. 10:00, Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a

Drużynowy Turniej wiedzy na temat życia i twórczości Hansa Christiana Andersena dla uczniów klas IV szkół podstawowych.

Spotkanie autorskie z Ewą Białołęcką – 11.05.2011r., godz. 11:30, Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a

Ewa Białołęcka – polska pisarka fantasy, autorka m.in. zbioru opowiadań „Tkacz Iluzji”, „Róża Selerbergu”, powieści „Naznaczeni błękitem”, „Wiedźma.com.pl”. Publikowała opowiadania m.in. w Nowej Fantastyce, Fantasy Click, Feniksie. Ośmiokrotnie nominowana do Nagrody Zajdla - trzy razy za powieści, pięć za opowiadania - statuetkę zdobyła dwukrotnie, za opowiadania Tkacz Iluzji i Błękit maga.

„…jeszcze tańczą ogrody” – recital autorski Jerzego Mamcarza w Kawiarence „Pod Sową” 13.05.2011r., godz.18:00, Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a

Jerzy Mamcarz to jeden z najbardziej znanych i cenionych kompozytorów i wykonawców poezji śpiewanej. Laureat m. in. Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, OMPP w Toruniu, ST'iWPA w Myśliborzu "O Laur Pogórza” w Tarnowie, Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego w Wałczu, Old Meeting Folk w Krakowie. Ma na swoim koncie występy w „Piwnicy pod Baranami”.