Filia nr 9 w kwietniu poleca
2021-04-08 08:05:00

ul. Wodeckiego 2
tel. 32 475 25 52

21.04.2021 r. przypada 205 rocznica urodzin angielskiej pisarki Charlotte Bronte, córki pastora, najstarszej spośród trzech sióstr , których powieści uznano za klasykę literatury angielskiej. Jednym z najbardziej znanych jej utworów jest powieść  „Dziwne losy Jane  Eyrie (1847)”, na którą niewątpliwie miał wpływ jej pobyt w szkole dla córek pastorów w Cowan Bridge.

Z kolei pobyt w Brukseli, w szkole z internatem Constantantina Hegera, gdzie podjęła pracę nauczycielki był inspiracją przy pisaniu powieści „Profesor” (w której znajdziemy wątki autobiograficzne – jakie ? Zapraszamy do lektury ) i „ Villette”.

„Profesor” (jej pierwsza powieść, jeszcze przed  „Dziwne losy Jane Eyrie„), ale odrzucana przez wydawnictwa , ostatecznie wydana pośmiertnie w 1857 r.). Bohater powieści to młody mężczyzna William Cromsworth , nauczyciel języka angielskiego w szkole dla panien, gdzie przeżywa swoją miłość, podobnie jak autorka.

Charlotte już od wczesnych lat młodości wspólnie z siostrami pisała wiersze i opowiadania, z czego niewiele się zachowało. W 1846 wydano kolekcję poezji, których autorstwo przypisuje się też jej siostrom.

Nie brak też kontrowersji wokół autorstwa sióstr Bronte . Eryk Ostrowski w książce „Charlotte Bronte i jej siostry śpiące” opierając się na analizie tekstów literackich, sugeruje ze autorką wszystkich utworów literackich sióstr Bronte, była Charlotte, a przypisując autorstwo młodszym siostrom być może, chciała zabezpieczyć je materialnie na wypadek śmierci ojca. Ich matka zmarła w 1821 roku pozostawiając pięć córek i syna pod opieką swojej siostry. Do dziś nie wiadomo, czy pozostałe powieści  „Wichrowe Wzgórza”, „Lokatorka Wildfell Hall”, „Agnes Grey” zostały przez nią napisane, czy całe rodzeństwo było równie utalentowane. Pozostawiła również po sobie „Niedokończone opowieści”.

Charlotte Bronte zmarła 31 marca 1855 r. w wieku zaledwie 39 lat.

Polecamy nie tylko „koneserom” klasyki światowej.

Zapraszamy!