Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Aktualności

W czerwcu Filia nr 9 poleca
2021-05-31 10:31:00

Filia nr 9
ul. Wodeckiego 2
tel. 32 475 25 52

„Dziedzictwo von Becków”, „Piętno von Becków”, „Długa droga do domu”, ”Syn zakonnicy”,  „Białe róże z Petersburga”, „Córka fałszerza”, „Drugi brzeg”. Wielu czytelnikom, miłośnikom kunsztu literackiego, umiejętności kreowania ludzkich charakterów,  tej pisarki nie trzeba przedstawiać. Zyskała  sobie grono oddanych czytelników, którzy z utęsknieniem czekają na kolejne jej powieści. Jej książki znikają z bibliotecznych półek jak „świeże bułeczki”.

Polecamy wszystkim tym czytelnikom, których fascynuje los zwykłych ludzi w czasach wojny i równie trudnych lat powojennych, a szczególnie miłośnikom książki Ałbeny Grabowskiej  „Stulecie winnych” i filmu opartego na fabule tej powieści. Z pewnością wielu miłośnikom talentu Joanny Jax, spodobałby się pomysł adaptacji filmowej jej powieści.

 

Joanna Jax (Joanna Jakubczak), rodowita Olsztynianka, absolwentka Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego”, swoim debiutem literackim „Dziedzictwo von Becków” (2014) zachwyciła recenzentów i czytelników. Głosami czytelników wybrana finalistka Festiwalu „Pióro i Pazur” na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014. Jest „Laureatką Wawrzynu”- Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za 2016 r.

Dwukrotnie nominowana do Książki Roku 2017 i 2018 portalu „Lubimy czytać” w kategorii „książka historyczna”.

Do naszych bibliotek trafił pierwszy tom kolejnej powieści Joanny Jax „Wiosenne przebudzenie” z cyklu „Duchy minionych lat”.

To powieść osadzona w realiach lat siedemdziesiątych w Polsce. Spotykamy tutaj bohaterów jej wcześniejszych powieści: ”Zemsta i przebaczenie”, „Zanim nadejdzie jutro”, których losy splatają się na kartach powieści „Prawda zapisana w popiołach"

„Zemsta i przebaczenie” – powieść, której akcja toczy się na tle wielkiej historii Europy XX wieku. Rozpoczynająca się historia ma swój początek w 1915 roku w małej miejscowości, Chełmice, gdzie poznajemy losy bohaterów wywodzących się z różnych warstw społecznych. Fabuła powieści Joanny Jax osadzona jest w kilku krajach, jej bohaterami są przyrodni bracia, Julian Chełmicki i Emil Lewin (mający wspólnego ojca ), którzy darzą się wzajemną niechęcią. Dzieli ich wszystko, pozycja społeczna, zamożność, wyznawane wartości. W tej monumentalnej  sadze tej znajdziemy historie zwykłych ludzi, którym  przyszło żyć w trudnych „czasach zagłady”, gdzie szerzy się nazistowski terror, brutalne akcje gestapo, okrucieństwo wojny - zdrajcy, szmalcownicy, stalinowskie rządy, syberyjskie gułagi.

W  tym wszystkich bohaterowie tej powieści, stojący przed trudnymi wyborami  -  dobro, czy zło? zemsta, czy przebaczenie? ochrona własnego życia?  sprzeniewierzając się wyznawanym wartościom, tracąc resztki moralności, ich miłości, przyjaźnie, nienawiść, żądza zemsty?

„Zanim nadejdzie jutro” – kolejna opowieść o zwykłych ludziach z Kresów Wschodnich, pozbawionych majątków, których drogi krzyżują się w bydlęcych wagonach w prowadzonej akcji wywózek ”na nieludzką ziemię, gdzie czeka ich już tylko walka o przetrwanie w głodzie, chorobach, braku wiary na „lepsze jutro”, gdzie każdego dnia, osamotnieni  próbują ocalić swoją godność, czy potrafią odzyskać  zaufanie, miłość , przyjaźń, szacunek do samego siebie? Ilu ich stamtąd powróci ?

Losy  bohaterów wymienionych  utworów splatają się na kartach powieści „Prawda zapisana w popiołach”. Próbują oni odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w powojennej Polsce lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych. Bohaterowie, zmagają się z osobistymi problemami, targani dylematami, emocjami , wyrzutami sumienia dokonując trudnych cwyborów. Dla wielu z nich jest to czas, gdy życie wystawia im rachunek za popełnione błędy. To kolejna opowieść o miłości, wielkich namiętności, wyznawanych zasadach moralnych lub ich sprzeniewierzaniu się im, zdradzie, przyjaźni, zemście.

Ponadto posiadamy w swoich zbiorach  „Smak wolności„ -  kontynuację porywającej historii rodziny Niemojskich, osadzonej w okresie międzywojennym, której losy poznaliśmy w książce „Drugi brzeg”.

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68