Galeria Da Vinci
Filia nr 2
ul. Witczaka 3a
Po raz kolejny (już szósty) fotografia otworkowa opanowuje rejon Górnego Śląska. Jest to technika, wydawałoby się, najprostsza, bo zdjęcia zazwyczaj wykonywane są przy pomocy własnoręcznie stworzonych aparatów, często zwykłych puszek i pudełek. Fotografia otworkowa jest jednak równocześnie fotografią najtrudniejszą – wymagającą zarówno od autorów, jak i odbiorców szczególnego rodzaju wrażliwości. Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2015 pozwala przenieść się do tego niezwykłego świata – w pewnym sensie podglądanego przez dziurkę od klucza.
OFFO – co podkreślamy już od pierwszej edycji Festiwalu – pozwala zaprezentować różnorodność efektów, jakie można tą techniką otrzymać. W tegorocznym Festiwalu bierze udział 42 indywidualnych uczestników z Polski i 12 z zagranicy (Australia, Austria, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA i Wielka Brytania) oraz 8 Grup Twórczych (w sumie 47 osób), w tym jedna grupa – ACSAF – z Włoch. Bardzo cieszy nas fakt, ze do grupy „stałych bywalców”, będących z nami od pierwszej edycji, dołączyło w tym roku liczne grono nowych autorów. Prace nadesłane na OFFO można zobaczyć w 34 galeriach na całym Górnym Śląsku i nie tylko, od Alwerni po Żory.
W ramach tegorocznej edycji OFFO zapraszamy na wystawy w Galerii Da Vinci:
Z cyklu „Krajobraz mój domowy” Zbigniew Ładygin
Zakopane
Rocznik 1950.
Z wykształcenia inżynier. Edytor, dziennikarz, fotograf, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego, przez wiele lat współpracownik Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. J. Sunderlanda „Krajobraz Górski”, wielokrotny członek jury lokalnych konkursów fotografii krajobrazowej. Swoje prace publikuje w rozmaitych wydawnictwach książkowych i periodykach.
Na co dzień posługuje się technikami fotografii cyfrowej, przed kilku laty powrócił jednak do fotografii na materiałach światłoczułych, posługując się zarówno technologiami klasycznymi, jak i alternatywnymi i historycznymi. Preferuje fotografię czarno-białą średnio- i wielkoformatową.
Dla siebie odkrył nowe możliwości wyrazu, jakie daje fotografia otworkowa – szczególnie w prezentowaniu powszechnie znanych motywów krajobrazowych.
Jego zdjęcia były pokazywane na wystawach zbiorowych w. Prezentował też swoje prace na wystawach indywidualnych, wystawach dwóch autorów lub zbiorowych w Bielsku-Białej (lata 70. XX w.), Lądku Zdroju (Konkurs Fotograficzny im. Jacka Mierzejewskiego „Życie pisane górami”, 2008, wystawa pokonkursowa), Zakopanem (2012, wystawa poplenerowa), w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej (2013), Muzeum Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (2014), Księgarni MDM w Warszawie (2015), Galerii Uniwersytetu Warszawskiego (2015), galerii Stowarzyszenia Artystów Transvisionismo w Castell’Arquarto – Włochy (2015), Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem (2015).
Kasia kalua Kryńska - Warszawa
Waiting For The Tide
Waiting For The Tide to seria zdjęć, która powstała w latach 2012-2014 podczas podróży po Irlandii. Malownicze plaże, rozległe torfowiska, drapieżne skały to charakterystyczny krajobraz dla tego regionu, szczególnie dla zachodniego wybrzeża. Częsta zmiana pogody tworzy wręcz teatralną oprawę, pełną dramatycznych kontrastów, nisko sunących chmur niesionych przez silny wiatr zapewniając niezwykłą grę świateł.
Rytm życia wyznaczają przypływy i odpływy… Kontemplując ten nieustający ruch uczymy się akceptować cykliczność zmian. Tak właśnie jawi się niezwykła aura zielonej wyspy. 5 tys. mil na krętych drogach wybrzeżem Irlandii, aparat bez obiektywu (pinhole), światło zarejestrowane bezpośrednio na średnioformatowym filmie - to dla mnie dotarcie wprost do prawdziwej natury drzemiącej w przyrodzie i w każdym z nas.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68