Filia nr 9
ul. Wodeckiego 2
tel. 32 475 25 52
Futbol
Trwają Mistrzostwa Europy w piłce nożnej – Euro 2020 (przeniesione na 2021 z powodu wybuchu na świecie pandemii) – gratka dla miłośników futbolu.
Odpadają faworyci, niespodziankę sprawiają drużyny nietypowane do tytułu, pokazując piękno i nieprzewidywalność sportu, emocje rosną – kto zwycięży? Tego dowiemy się 11 lipca.
Jeśli kochasz futbol zapraszamy do naszych placówek – znajdziecie u nas książki o piłce nożnej, jej techniki, historie życia wielkich piłkarzy światowego futbolu, ich drogę do kariery piłkarskiej – dla wszystkich miłośników tej dziedziny sportowej - dla MAŁYCH i DUŻYCH. Każdy znajdzie coś dla siebie.
PIŁKA NOŻNA (ang. football ) – gra zespołowa, najpopularniejsza dyscyplina sportowa z około 4 miliardami fanów na całym świecie.
Pochodzenie angielskiej nazwy sportu – football – nie jest wyjaśnione, jak również to, gdzie można się doszukiwać początków tej dziedziny sportu .
Jej początków i innych odmian footballu (amerykański, australijski ), można się doszukiwać w popularnych grach z piłką w różnych cywilizacjach. Na Wyspach Brytyjskich zwyczaj ten jest niewiadomego pochodzenia. Mógł dotrzeć z Celtami, Rzymianami, Duńczykami, Normanami.
Możemy prześledzić popularność futbolu ludowego od najstarszej znanej notatki sporządzonej między 1174 a 1183 rokiem.
W Wielkiej Brytanii w XIX wieku będącej centrum rewolucji przemysłowej , granie w piłkę przenoszono z miast na podmiejskie łąki, (rywalizowały ze sobą szkoły publiczne uznając, że gry ruchowe pozytywnie wpłyną na rozwój młodzieży) lecz problemem był brak wspólnych reguł gry w piłkę - nieliczne ustalano tuż przed meczem.
Najstarsze znane zasady gry spisano w 1845 roku w Rugby School w środkowej Anglii. Kluczowym dla rozwoju piłki nożnej było spisanie reguł gry w 1848 roku w Cambridge ( po spotkaniu 12 klubów – ograniczały trzymanie piłki w ręku , faworyzując jej kopanie ) i w 1857 w Sheffield, co skutkuje oddzieleniem się piłki nożnej od rugby.
Reguły Cambridge stały się podstawą dla pierwszych zasad The Football Association w 1863.
Założony w 1857 r. północnoangielski Sheffield Football Club, w tym samym roku spisał własne reguły gry.
W latach 60 – tych XIX wieku, dążąc do ujednolicenia reguł gry w piłkę, 11 londyńskich klubów The Football Association powołało pierwszą organizację zarządzającą piłkarskimi rozgrywkami (26 październik 1863 r.). Konflikt dotyczący gry rękoma doprowadził do powołania The Rugby Football Union (1871) i tym samym drogi rugby i piłki nożnej rozeszły się (pierwotna piłka nożna przypominała bardziej rugby).
Duże znaczenie dla rozwoju tej dyscypliny miało powołanie Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) w Paryżu w 1904 roku, która od 1930 organizuje mistrzostwa świata.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68