Filia nr 9 w sierpniu poleca
2021-07-28 12:14:00

ul. Wodeckiego 2
tel. 32 475 25 52

Sierpień w dziejach Polski odgrywa znaczącą rolę, za sprawą dwóch istotnych wydarzeń w jej historii.

Jednym z nich jest „Cud nad Wisłą” – bitwa warszawska 1920 roku, na pamiątkę której 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego i rocznica Powstania Warszawskiego 1944 roku, które wybuchło 1 sierpnia o godz. 17.00 pod kryptonimem „W”, jak Wolność, którego celem było wyzwolenie stolicy spod hitlerowskiej okupacji. Było ono jednym z najbardziej dramatycznych i najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Trwało 63 dni, poległo w nim około 18 tysięcy powstańców, 25 tysięcy zostało rannych. Zginęło 150 tysięcy cywilów. Na pamiątkę tego wydarzenia 1 sierpnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego – święto państwowe w hołdzie bohaterom tego zrywu, obchodzone od 2010 roku, by „ocalić od zapomnienia”.

Jeśli choć troszkę, interesuje cię historia, zapraszamy do nas, znajdziesz różne ciekawostki dotyczące tego wydarzenia.

A może masz w planach wakacyjnych, zwiedzanie stolicy i ciekawych miejsc związanych z jej przeszłością i historią tego wydarzenia?

Rodzicu, może pomoże ci w tym książka dla waszych dzieci, napisana przez Elizę Piotrowską „Warszawa: zwiedzanie i zabawa”, która w interesujący sposób zachęca do zwiedzania stolicy. Znajdziesz w niej informacje o Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego, Pomniku Małego Powstańca i wielu innych ciekawych zabytkach miasta stołecznego Polski.

Zapraszamy!