W listopadzie Filia nr 3 poleca
2021-10-30 10:10:00

ul. Krakowska 38

Filia nr 3 w listopadzie poleca :

Pamiętajmy, że niewiedza na temat różnic rodzi niechęć i agresję. Wiedza natomiast - zrozumienie.

16 listopada obchodzimy Dzień Tolerancji, z tego powodu polecamy cztery książeczki dla dzieci, które mówią odmienności i tolerancji.

„Żółte kółka. Mam na imię  Inna” Elizy Piotrowskiej to nie tylko historia dziewczynki z zespołem Downa, ale przede wszystkim opowieść, jak reagujemy na inność. Autorka pisze o emocjach i o prawdziwych dziecięcych reakcjach.

Mój młodszy brat” Moniki Krajewskiej również podejmuje temat zespołu Downa. Jest to obowiązkowa lektura dla całej rodziny, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym pomocna pokonywaniu stereotypów niepełnosprawności, inności dziecka.

„Niebieska niedźwiedzica” Joanny Chmielewskiej stawia pytania : Czy łatwo być Innym? Czy łatwo zaakceptować Innego (szczególnie gdy jest ładniejszy czy zdolniejszy od nas)? Czy łatwo dostrzec problemy i cierpienie Innych?....każdy ma prawo być sobą – także hipopotam w paski czy żółty krokodyl, bez których świat byłby nudny i mniej kolorowy.

„Mała książka o rasizmie” Mamadou Diouf, mówi z kolei, że czasem boimy się nieznanego, przeraża nas odmienność a świat mieni się przecież tysiącem kolorów przez to jest tak piękny- zachwyca różnorodnością, więc starajmy się żeby brak tolerancji nie przerodził się agresję i pogardę.

Zapraszamy do lektury….