Wypatrując przeszłość - wystawa prac Marcina Kusia
2021-12-08 12:21:00

Galeria "Pod Sową"
GRUDZIEŃ

Zapraszamy do oglądania wystawy astrofotografii pt. "Wypatrując przeszłość". Autorem prac jest Marcin Kuś z Rudy Śląskiej, który od 3 lat zajmuje się astrofotografią. "

Autor  tak mówi o swojej pasji : "Jest to nietanie i wymagające pewnych umiejętności hobby, które daje niesamowitą frajdę gdy możemy zobaczyć na fotografii to czego gołym okiem nie zdołamy zobaczyć Te odległości świetlne, które potrzebują tysiący czy nawet miliony lat świetlnych do pokonania w naszą stronę.. A więc patrząc na moje fotografie, patrzymy w przeszłość. Widzimy obiekty z przeszłości i niewiadomo jak mogą teraz wyglądać. To jest niesamowite.. niesamowity jest ten ogrom Aby zrobić takie zdjęcie trzeba zniwelować ruch nieboskłonu bo wiadomo, że jak Ziemia się obraca a chcemy użyć długich czasów naświetlania w aparacie podłączonego do teleskopu, to może się nam wszystko rozmyć. Dlatego ktoś mądry wymyślił kiedyś specjalny montaż z głowicą, którą po ustawieniu jej na biegun ziemi, czyli w okolice gwiazdy polarnej , prowadzi umieszczony na niej teleskop za ruchem nieba i w ten sposób ciała niebieskie nie uciekają nam z kadru czy polu widzenia teleskopu Te zdjęcia to owoc spędzania długich godzin nocnych , niekiedy w minusowych temperaturach i zbieranie materiału, który potem trafia do komputera i techniką nakładania na siebie klatek zdjęć powstaje szczegółowy finalny obraz, który muszę jeszcze wykończyć obróbką końcową. Są to lata praktyki i ciągle się uczę aby być lepszym i jeszcze lepszym bo tak jak wspomniałem ta przygoda trwa dopiero 3 lata "