ILE MATEMATYKI JEST W OBRAZIE? - wystawa prac plastycznych
2021-12-21 12:26:00

ul. Turystyczna 12

Co wspólnego mają Vincent van Gogh i Wassily Kandinsky ... z matematyką?
Drodzy CZYTELNICY, Filia nr 4 zaprasza na wyjątkową wystawę prac plastycznych, wykonanych przez dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 17 w Jastrzębiu-Zdroju.

„ILE MATEMATYKI JEST W OBRAZIE?”

Czy tworząc prace plastyczne można czerpać inspirację z geometrii? Czy można rozwijać wrażliwość artystyczną i estetyczną rozwijając jednocześnie kompetencje matematyczne?
Choć może się to wydawać zaskakujące, bo na "pierwszy rzut oka" nic ich ze sobą nie łączy, to matematyka i sztuka są ze sobą głeboko powiązane. W dziełach sztuki można odnaleźć obiekty i pojęcia, doskonale znane z lekcji matematyki, takie m.in. jak, figury płaskie i bryły, punkty styczne, linie, kąty, symetria, perspektywa, itd. Matematyka nie zamyka się wyłącznie w liczbach i obliczeniach, a poszukiwanie jej w miejscach nieoczywistych, jest doskonałym bodźcem rozwojowym dla dzieci.

Książki wykorzystane w projekcie:
Van Gogh, Kamil i słoneczniki / Laurence Anholt
Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści: historia sztuki dla dzieci / Michael Bird
Historia obrazów dla dzieci / David Hockney & Martin Gayford
Obrazy matematyki: z wizytą w muzeum sztuki / tekst: Majungmul