Filia nr 9 w styczniu poleca
2022-01-11 09:33:00

ul. Wodeckiego 2

Maria Konopnicka patronem 2022 roku

Każdego roku  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej honoruje i upamiętnia osoby, wydarzenia ważne dla Polski i rodaków, wybierając ich patronami roku. Na 2022 rok zdecydował o przyznaniu patronatu  między innymi Marii Konopnickiej, obok tak  znamienitych osób jak Józef Wybicki, Ignacy Łukasiewicz, Wanda Rutkiewicz,  jak również epoce „Polskiego Romantyzmu” - okresu literackiego,  zapoczątkowanego wydaniem „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w 1822 roku (2022 r. przypada setna rocznica).

Maria Konopnicka - nowelistka, pisarka dla dzieci (kto z nas nie zna powieści dla dzieci „O krasnoludkach i sierotce Marysi”), przede wszystkim działaczka społeczna, walcząca o prawa kobiet, więźniów politycznych i kryminalnych, kobieta, która gorąco protestowała przeciwko niesprawiedliwości społecznej, uczestniczka protestów potępiających represje władz pruskich.

Zadebiutowała w 1870 roku wierszem „Zimowy poranek” w dzienniku „Kaliszanin”, pod pseudonimem „Marko”. Jej twórczość poetycka przepełniona patriotyzmem zdobyła powszechne uznanie. Uważana za jedną z najwybitniejszych polskich pisarek, która „swoim piórem”  protestowała przeciwko ówczesnemu  ustrojowi i niesprawiedliwości.