Filia nr 9 w lutym poleca
2022-02-03 11:39:00

ul. Wodeckiego 2
tel. 32 475 25 52

8 lutego 2022 roku przypada DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Celem tej inicjatywy jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do internetu.

W Polsce ten dzień jest organizowany od 2005 roku przez Fundację „Dzieci Niczyje”  i Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Głównym partnerem tych obchodów jest Fundacja Orange.

Z tej okazji Filia nr 9 poleca młodym czytelnikom książkę Łukasza Wojtasika „Sieciaki: misja bezpieczny internet ”.  Tytułowe „Sieciaki” to dzieci, które doskonale wiedzą  jak  bezpiecznie korzystać z internetu .  Zostały one zwerbowane przez „Sztuczną Inteligencję” do współpracy, aby walczyły  z „Sieciuchami” próbującymi szkodzić innym użytkownikom sieci. W jaki sposób ? – dowiecie się z tej właśnie książki. Zapewne wielu z was zetknęło się już z tym tematem, śledząc ich przygody na stronie „Sieciaki”.

Polecamy również dla wszystkich czytelników doskonale napisany poradnik Krzysztofa Piersy „Złota rybka w szambie: jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu”. Można w nim znaleźć odpowiedzi na pytania, czy internet i smartfon mogą stanowić zagrożenie?, Ile godzin dziecko powinno korzystać z tych „dobrodziejstw współczesnego świata” w taki sposób by nie stanowiły one zagrożenia dla ich zdrowia, psychiki i by nie stały się uzależnieniem ? By móc w porę dostrzec różnicę między uzależnieniem a  pasją. I żeby przede wszystkim pamiętać o tym, że to co raz wrzucone do sieci nie znika. A przede wszystkim  żeby mieć świadomość zagrożeń płynących z sieci. By niczym jak tytułowa „złota rybka – internet” spełniający nasze „życzenia”, dający nam odpowiedzi na wiele pytań, nie pociągnął  nas użytowników do „Szamba zagrożeń”.

Serdecznie zapraszamy!