Filia nr 9 w marcu poleca
2022-03-03 10:10:00

ul. Wodeckiego 2

25 MARZEC - ŚWIATOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

Podczas święta w bibliotekach i placówkach kulturalnych organizowane są ciekawe konkursy i eventy, np. znani czytają jego powieści. Co do daty 25 marca, fani „Władcy Pierścienia” z pewnością wiedzą co oznacza… A dla niewtajemniczonych …

Święto powstało w 2003 z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Society). W tolkienowskim świecie 25 marzec, to również święto, w tym dniu obchodzono upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierscień.

John Ronald Reuel Tolkien (1892 – 1973) – syn bankiera. Brytyjski pisarz i profesor filologii klasycznej i staroangielskiej na University of Oxfrord. Poliglota – znał ponad 30 języków (w różnym stopniu).Po śmierci matki trafia do szkoły z internatem. Autor słynnej trylogii fantasy „Władca pierścieni”. Autor pisał tę powieść  między 1937 a 1949 rokiem (również w trakcie II wojny światowej – pod koniec 1940 roku przerwał pisanie na prawie rok).Doświadczenia zdobyte podczas I wojny światowej inspirują go do napisania słynnego cyklu powieści fantasy o „Władcy pierścieni”.

Powieść jest pierwowzorem innych fantastycznych dzieł tego gatunku. Książka stała się jedną z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się książek w historii literatury (ok. 150 mln) i klasyką  gatunku, której popularyzatorem był Tolkien. Akcję swojej powieści umieścił w mitycznym Śródziemiu – świecie, nad stworzeniem którego pracował od I wojny światowej. Pierwszy tom wydano latem 1954, drugi jesienią tego roku, trzeci w październiku 1955 roku.

Miłośnicy kunsztu pisarza mogą zobaczyć również film o jego życiu pt. „Tolkien”

Zapraszamy !